Strategia województwa podkarpackiego została przyjęta
RZESZÓW. Radni mieli do przegłosowania prawie 300 poprawek. Niektóre jednak zostały wycofane.
Marszałek Władysłąw Ortyl. Fot. Adam Cyło
Strategia będzie nosiła nazwę „Podkarpacie 2020”. Od ostatniego posiedzenia radni złożyli 294 poprawki. 1/3 z tych wniosków została przyjeta (konkretnie 95 z nich w całości a 12 w części). Część zgłoszonych już była czy został powtórzona.
Wśród przyjętych są m.in. dotyczące analizy strategicznej czy działań kierunkowych.
- Wskutek poprawek obszarem strategicznej interwencji w rolnictwie objęto zostało całe województwo – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Odrzucone to w większości przypadków były zbyt szczegółowe jak na strategię. miały charakter uwag operacyjnych, zostały przekazane do Departamentu Rozwoju Regionalnego i dalej, w następnych latach będą wykorzystane. Niewielka część uwag odrzuconych dotyczyła metodoligii.
Przed głosowaniem marszałek poinformował, że 84 wnioski nie zostały uwzględnione. Część odrzuconych wniosków dotyczyła dróg np. S9. Jak informował marszałek, Ministerstwo Infrastruktury zwróciło uwagę, że by jej nie umieszczać w strategii. Tej drogi nie ma w koncepcji zagospodarowania kraju do 2030 ani w planach na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga musi iść po nowym śladzie, nie po obecnym, na za zabudowanym terenie.
- Zarząd w całości wniosku go nie odrzuca, będzie konsumowany w dalszych pracach – mówił Władysław Ortyl.
Przedstawiciel klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Miklicz zapowiedział, że jego klub poprze strategię.
-Strategię uważamy za dobrą, bo dobrze ja przygotowaliśmy – stwierdził radny Miklicz.
Radny Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Stępień pytał, czy o strategii były informowane ministerstwa, np. ministerstwo rozwoju regionalnego i ministerstwo rolnictwa. Marszałek ortyl potwierdził.
- Stąd np. nasza decyzja w sprawie drogi S9 – mówił marszałek. - Dokument będzie podstawą do negocjacji kontraktu terytorialnego.
Przed głosowaniem radny Dariusz Sobieraj stwierdził, że w strategii jest za mało o południowej części województwa – nie wpisano miast Krosno i Jasło jako bieguna wzrostu. Poprosił o oddanie głosu burmistrzowi Jasła.
- Nie chce tworzyć precedensu – odpowiedział przewodniczący Wojciech Buczak.
– Szkodę, że nie będzie okazji wysłuchania – mówił radny Sobieraj.
– Ten obszar będzie podlegał szczególnej interwencji – zapewniał marszałek Ortyl.
Podczas głosowania poprawki przygotowane przez zarząd przegłosowano w całości.
Podczas głosowania 25 radnych było za, nikt się nie wstrzymał ani nie był przeciw. Ale w głosowaniach dotyczących poprawek głosy rozkładały się już różnie, nie zawsze zgodnie z podziałami partyjnymi, a raczej z terytorialnymi.
ac