Promocją ekologii, czystości i bezpieczeństwa nad wodą „Aktywni Błękitni” w powiecie strzyżowskim
POWIAT STRZYŻOWSKI.
W Frysztaku (powiat strzyżowski) przy przystani kajakowej koło mosty Frysztak - Kobyle odbyła się akcję sprzątania rzeki Wisłok, połączoną z promocją ekologii, żywienia, bezpieczeństwa, analizą zagrożeń i profilaktyką uzależnień. Działania przeprowadzone zostały we Frysztaku w związku z programem Państwowego Gospodarstwa Wodnego pn. – „Aktywni Błękitni -Szkoła Przyjazna Wodzie”,
Organizatorem imprezy byli między innymi - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku, Szkoła Podstawowa nr 1 we Frysztaku im. Józefa Wybickiego, Wypożyczalnia kajaków „Dolina Wisłoka” z Frysztaka oraz NSZZP przy Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie.
Spotkanie to było doskonałą okazją, aby przypomnieć uczniom najważniejsze zasady spędzania wolnego czasu nad wodą.
Podczas działań, policjantka z KPP w Strzyzoowie omówiła zagadnienia dotyczące bezpiecznej kąpieli, znaków i sygnałów nad wodą, a także szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz przepisów prawa.
Sprzątanie zostało podzielone na etapy i odcinki. kajakarze w dwóch grupach popłynęli szlakiem rzeki Wisłok. Grupa pierwsza sprzątała odcinek od Wojaszówki do Frysztaka, z kolei grupa druga zajęła się odcinkiem Frysztak – Markuszowa. Pozostałe osoby sprzątały brzegi rzeki, a młodzież ze szkoły podstawowej z Frysztak posprzątała i wyplewiła przystań kajakową przy moście Frysztak-Kobyle. Ponadto uczniowie wzięli udział w pogadance przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji ze Strzyżowa na temat profilaktyki uzależnień i bezpieczeństwa nad rzeką, zapoznali się informacjami na temat kajakarstwa, które przedstawił GOSiR Frysztak oraz uczestniczyli w konkursie ekologicznym przeprowadzonym przez nauczycieli. Dodatkową atrakcją był także wóz strażacki OSP Kobyle oraz pieczenie kiełbasek na ognisku.
Akcja zakończyła się powodzeniem, a wszyscy bezpiecznie wrócili do domów. Współpraca wszystkich wymienionych podmiotów umożliwiła sprzątanie rzeki w takim wymiarze, a to jeszcze nie koniec działań nad Wisłokiem. Dla organizatorów była to kolejna okazja do współpracy nie tylko w działaniach ekologicznych ale także dała kolejną możliwość przeanalizowania zagrożeń jakie niesie pobyt nad wodą - wszystko dla ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. .