Nowa szkoła osiedlu Drabinianka w Rzeszowie
40 milionów złotych kosztowała budowa najnowszej i najnowocześniejszej szkoły w Rzeszowie. Powstała przy ulicy Kwiatkowskiego i będzie kształcić uczniów przedszkola oraz podstawówki. Nowy rok szkolny zainaugurowało tu dzisiaj 650 osób.
Część przedszkolna składa się z 12 oddziałów i pomieści 300 przedszkolaków. Są tu m.in. salka edukacyjna oraz sala zajęć ruchowych. W części szkolnej, która pomieści 450 uczniów, powstała m.in. nowoczesna część sportowa, na którą składa się: duża sala gimnastyczna (o powierzchni ponad 780 m kw.) z zapleczem szatniowo-sanitarnym i magazynowym, sala fitness (o pow. ponad 158 m kw.) oraz siłownia (ok. 55 m kw.). Dzisiejsza inauguracja roku szkolnego 2022/2023 była jednocześnie oddaniem budynku do użytku. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreśla, że nowy zespół szkół to miejsce wyjątkowe.
- Jestem dzisiaj bardzo uśmiechnięty, nie zawsze udaje się tak, że na inaugurację roku szkolnego otwieramy nową szkołę. To cudowny moment, zwieńczenie wielu lat pracy zapoczątkowanej przez człowieka, który mieszkał tu, po drugiej strony ulicy – świętej pamięci prezydenta Tadeusza Ferenca. To przykład sztafety samorządowej, której efektem jest oddanie nowym pokoleniom rzeszowian daru w postaci tej wspaniałej szkoły – mówi prezydent Rzeszowa. I podkreśla, że osiedle Drabinianka, jako jedna z najszybciej rozwijających się części miasta bardzo potrzebowała nowej podstawówki i przedszkola. – Tę okolicę zamieszkuje coraz więcej rodzin z dziećmi. W tym miejscu otrzymują znakomite zaplecze edukacyjne. Misją tej szkoły będzie m.in. nauka języka angielskiego już od najmłodszych lat, a także dbanie o zdrowie fizyczne dzieci. Nie chipsy, ale owoce, zamiast coli woda. Jestem przekonany, że starannie dobrana kadra pedagogiczna oraz wspaniałe pomieszczenia i boiska pomogą osiągnąć te cele – mówi Konrad Fijołek.
Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa zwraca uwagę na wysokie zaawansowanie techniczne budynku. – Zastosowaliśmy tutaj między innymi fotowoltaikę – na dachu i na szybach budynku. Panele zapewniają produkcję około 25 procent energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkoły. Mamy tu także odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. Szkoła jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, są windy, bezprogowe wejścia do pomieszczeń i specjalnie zaprojektowane toalety. Na zewnątrz zasadziliśmy m.in. 101 drzew i ponad 1000 krzewów – podkreśla Dariusz Urbanik.
W tym roku szkolnym w zespole szkół nauka będzie się odbywać w przedszkolu oraz klasach 1-6. - Mamy największy oddział przedszkolny w mieście, w którym jest 12 oddziałów. To łącznie 300 dzieci. 350 uczniów będzie uczęszczać do klas 1-6. Kadrę pedagogiczną dobraliśmy z ogromną rozwagą, dzieci będą u nas pod najlepsza opieką – zapewnia Małgorzata Adamska - Jesiołkiewicz, dyrektor SP 37.
Nowa szkoła ma aulę do organizacji występów teatralnych, tanecznych czy koncertów, która pomieści ok. 250 osób na widowni. Jest przestronny hol z szatniami, stołówka, kuchnia, biblioteka z mediateką, 6 sal lekcyjnych do nauczania wczesnoszkolnego, 7 pracowni z zapleczem dydaktycznym (w tym pracownię biologiczną, fizyczno-chemiczną i plastyczną), 3 sale komputerowe, 4 sale do nauki języków obcych, 6 sal lekcyjnych, gabinet higienistki i pedagoga, pokój nauczycielski z zapleczem oraz 3 świetlice. Na zewnątrz, na dziedzińcu funkcjonują 2 place zabaw. Kompleks sportowy to boiska, trzytorowa bieżnia, i skocznia w dal. Przed budynkiem powstała zatoczka m.in. do zatrzymania pojazdu na nie więcej niż 1 minutę w celu wysadzenia dzieci bez odprowadzania do szkoły. Dla rodziców młodszych dzieci i nauczycieli jest parking na 60 pojazdów.
.