Rozwija się klaster „Podkarpackie Smaki”
PODKARPACKIE. Klaster Podkarpackie Smaki powstał w styczniu 2013 roku. Po niespełna pół roku należy do niego już 27 podmiotów.
Czytaj też Klaster "Podkarpackie Smaki" już zarejestrowany
Pierwszym wspólnym działaniem klastra było wzięcie udziału w Targach Produktów Regionalnych „Regionalia" w Warszawie (kwiecień 2013). Targi Zgrupowani w tzw. „wyspie” podkarpaccy producenci wyróżniali się pozytywnie wśród setek innych masarzy, piekarzy, serowarów rozsianych po całej hali.
Kolejny pomysł to planowany na wrzesień udział w „Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy” w Rzeszowie a także w Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food w Łodzi, które odbędą się w październiku. Wszystko oczywiście pod szyldem „Podkarpackie Smaki”. Przygotowywany jest także wyjazd studyjny dla branży mleczarskiej i przetwórstwa mięsnego do północnych Włoch.
- Klaster nie powstaje dlatego, że grupa przypadkowych ludzi wymyśliła takie - Budowę klastra rozpoczęliśmy od analizy potrzeb i możliwości lokalnych podmiotów gospodarczych – mówi Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, organizacji pełniącej funkcję animatora Klastra Podkarpackie Smaki. - Jednak gdy pojawiła się grupa przedsiębiorców, co istotne, znających się dobrze od lat, wiele pomysłów przechodzi szybko w fazę realizacji.
Zdaniem prezesa Staszewskiego struktury klastra budowane są w oparciu o związki formalne, oparte na zaufaniu. Jego siłę aktywną tworzą najczęściej przedstawiciele firm, które sprostały już konkurencji na rynku lokalnym, ale poszukują strategii organicznego rozwoju i możliwości szerszej ekspansji. Klaster jest właśnie najlepszym sposobem na wzmocnienie tego impetu.
kz