Jakie firmy tracą najwięcej na podwyżkach stóp procentowych
Podwyżki stóp procentowych zmieniają ocenę inwestorów dotyczącą branż i firm, w które warto inwestować. Na atrakcyjności zyskuje inwestowanie w obligacje korporacyjne, zwłaszcza deweloperów.
Podwyżki pozytywnie wpłynęły na wyceny banków i innych instytucji finansowych. Większość branż wolałaby stopy procentowe na niższych poziomach. Choć są firmy, które mają zamrożone nadwyżki gotówki, to jednak poprawiająca się rentowność z tego tytułu i tak pozostanie znacznie poniżej inflacji.
- Wraz z podwyżkami stóp procentowych coraz trudniejsza będzie sytuacja firm, które potrzebują dużej dźwigni finansowej - mówi Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. – W tej grupie są firmy z sektora nowych technologii, a więc także startupy.
Podwyżki stóp procentowych niekorzystnie wpłyną także na wycenę deweloperów. Dotyczy to zwłaszcza deweloperów budujących nieruchomości komercyjne.
Firmy dywersyfikują ryzyko swojego finansowania, od 4-5 miesięcy wzrasta zainteresowanie emitowaniem obligacji korporacyjnych, właśnie przez firmy deweloperskie.
- Są to oferty o 4-5 pkt. procentowych powyżej trzymiesięcznego bądź sześciomiesięcznego WIBOR – wyjaśnia ekspert CMC Markets.
Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim Polski i innych krajów Europy Środkowej, także giełd w tym regionie. To w Polsce inflacja w marcu wzrosła o 10,9% r/r i okazała się znacznie wyższa od konsensusu analityków. Reakcje na Wall Street są o wiele spokojniejsze, pomimo najnowszych decyzji Fed.
- W Polsce inflacja może zmienić skłonność do ryzyka, dotyczy to przede wszystkim rynku mieszkaniowego, popyt na mieszkania powinien okazać się znacznie mniejszy ze strony tych, którzy takie inwestycje finansowali kredytem – dodaje Łukasz Wardyn. – Deweloperzy usiłują zaklinać rzeczywistość, ale już widać regres popytu, zwłaszcza na duże mieszkania.
MarketNews24