Targi ekologiczne Ekogala 2013 już od piątku
RZESZÓW. 100 wystawców zaprezentuje się na VII Targach Żywności Ekologicznej Ekogala 2013, które rozpoczną się w piątek (24 maja) w Rzeszowie w hali Podpromie. Targi potrwają do niedzieli.
Od lewej Wiesław Baranowski, Lucjan Kuźniar i Marek Kot. Fot. Adam Cyło
Zobacz dokładny plan targów i imprez towarzyszących
Ekogala to prawdopodobnie największa impreza targowa w kraju, promująca żywność ekologiczną. Jej organizatorem głównym jest Urząd Marszałkowski, ponadto Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego oraz miasto Rzeszów.
Zapowiedziało się 98 wystawców, aż 10 jest z zagranicy. Są to zarówno regiony partnerskie Rzeszowa i województwa podkarpackiego, oraz firmy z Włoch i Grecji. Na stoiskach miast i regionów partnerskich także będą różni tamtejsi producenci.
- Chcemy pokazać nasz region jako lidera w promowaniu żywności ekologicznej – mówi członek zarządu woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar
W tym roku po raz pierwszy na targach odbędzie się giełda kooperacyjna, podczas której przedsiębiorcy będą mogli omówić zasady współpracy i podpisywać kontrakty. Zaplanowana jest na sobotę, w godz. 12-14 na antresoli Hali Podpromie. Organizatorzy maja nadzieję, że dzięki temu ekologiczne produkty zaczną szerzej pojawiać się w marketach i sieciach handlowych. Współorganizatorem giełdy jest Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, działające w ramach Urzędu Marszałkowskiego.
- To odejście od dotychczasowej formuły, bo tym razem chcemy biznesowo kojarzyć producentów i odbiorców – wyjaśnia Wiesław Baranowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Przewodnim motywem tegorocznej edycji targów, będzie miód i produkty pszczele. W hali Podpromie pojawi się zagroda pszczelarska z prawdziwym ulem, żywymi pszczołami. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. jak wygląda praca pszczelarza w praktyce, a także spróbować potraw przygotowanych na bazie miodu.
Odbędą się też seminaria dla uczniów gimnazjów i szkół średnich o wpływie pszczół na środowisko naturalne, a także seminaria i wykłady dla rolników.
Na targach zaprezentuje się 42 firmy z Polski, 27 instytucji wiązanych z 12 gospodarstw ekologicznych oraz siedem stowarzyszeń.
Z Podkarpackich firm obecne będą m.in. Zakład Mięsny Jasiołka z Dukli oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Jasienicy Rosielnej.
- Wśród firm najwięcej będzie przetwórców owoców i warzyw, przetwórcy mleka, zakłady mięsne, piekarnie i oczywiście producenci oferujący miód i jego pochodne – zapowiada Marek Kot, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.
Wstęp na imprezę jest wolny. Kosztów nie ponoszą także wystawcy, bowiem impreza jest współfinansowana z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Jednym z patronów medialnych jest gospodarkaPodkarpacka.pl
ac