Pojemniki na elektrośmieci staną na rzeszowskich osiedlach
RZESZÓW. Charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wkrótce pojawią się we wszystkich dzielnicach Rzeszowa.
Fot. Adam Cyło
Elektrośmieci to coraz większy problem. Sprzęt elektryczny staje się coraz tańszy, a równocześnie jest coraz mniej trwały. Zużytych urządzeń nie powinno się go wrzucać do śmieci zmieszanych, ponieważ można z nich odzyskać cenne surowce, w tym metale ziem rzadkich. Nie zawsze jednak użytkownicy wiedzą jak postąpić ze starą elektroniką, a system zbierania odpadów nie zawsze jest dobrze zorganizowany.
W Rzeszowie pojawiło się rozwiązanie. W wielu miejscach ustawione zostaną czerwone kontenery, w których będzie można zostawiać stare telefony, ładowarki, piloty, małe radia, myszy, tablety, klawiatury, suszarki, tostery, zabawki na baterie, nośniki danych czy tonery. Będzie też specjalne miejsca na wrzucanie baterii.
Na mocy umowy podpisanej 13 sierpnia przez prezydenta Konrad Fijołek podpisał z przedsiębiorstwem MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko.
Firma MB będzie odbierać duży sprzęt elektryczny (telewizory, komputery, lodówki czy pralki). W tym celu trzeba będzie zadzwonić po transport. Koszt przyjazdu to 35 zł, a zatem warto przygotować więcej sprzętu do oddania czy porozumieć się z sąsiadami z klatki czy z jednej ulicy.
- Działania proekologiczne w naszym mieście to jeden z kluczowych priorytetów. Podejmujemy szereg inicjatyw, by Rzeszów był nie tylko smart city, ale także green city. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie wszyscy mieszkańcy będą mogli szybko, ale także całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci, które dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie” – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci zapowiada, że śmieci z czerwonych kontenerów będą odbierane co dwa, trzy tygodnie.
- W pierwszym okresie będziemy odbierać nawet do 10 dni – zapowiada Robert Magolon.
Cały projekt współpracy z MB Recycling potrwa cztery lata. Jego częścią będzie platforma edukacyjna dotycząca szeroko pojętej ekologii – Szkolne Centrum Recyklingu. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, filmy, artykuły naukowe, quizy, gry, rebusy oraz gotowe scenariusze zajęć wraz z prezentacjami.
a lokalizacji czerwonych pojemników:
OSIEDLE NOWE MIASTO
ul. Podwisłocze 2,4
ul. Podwisłocze 6
ul. Podwisłocze 24
ul. Popiełuszki 6
ul. Świadka 1-7
OSIEDLE MIESZKA I
ul. Monte Cassino 14
al. Niepodległości 9-11
ul. Twardowskiego 2
OSIEDLE KRÓLA AUGUSTA
ul. Kr. Augusta 25
ul. Sportowa 19
OSIEDLE KRAKOWSKA- POŁUDNIE
ul. Kotuli 5
ul. Lewakowskiego 3
OSIEDLE STAROMIEŚCIE
ul. Gromskiego 2
OSIEDLE PADEREWSKIEGO
ul. Krzyżanowskiego 8
ul. Paderewskiego 3
OSIEDLE DĄBROWSKIEGO
ul. Żwirki i Wigury 7
OSIEDLE DRABINIANKA
ul. Cicha 7
ul. Grabskiego 98/100/104
OSIEDLE ZAWISZY CZARNEGO
ul. Bieszczadzka 9
ul. Podgórska 16
OSIEDLE KOTULI
ul. Dukielska 11
ul. Iwonicka 9 / Żmigrodzka 1
ul. Krajobrazowa 6/12
OSIEDLE 1000 – LECIA
ul. Kochanowskiego 13-15
ul. Podchorążych 3
OSIEDLE ZALESIE
ul. Dunikowskiego 31-33
OSIEDLE BARANÓWKA
ul. Kolbego 6
OSIEDLE DRABINIANKA
ul. Strażacka 18 a ,b, c
OSIEDLE GEN. ANDERSA
ul. Ofiar Katynia 21
OSIEDLE BUDZIWÓJ
ul. Budziwojska 154, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
OSIEDLE PRZYBYSZÓWKA
ul. Dębicka 288, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10
.