Przysłup - kolejny rezerwat przyrody na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Po jego powstaniu liczba rezerwatów przyrody w naszym województwie zwiększy się do 97.
Fot. RDOŚ Rzeszów
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie: „Celem ochrony w nowym, ponad 200 ha rezerwacie przyrody, położonym na terenie dwóch miejscowości: Manasterzec w gminie Lesko i Załuż w gminie Sanok, jest zachowanie ekosystemu leśnego, obejmującego zbiorowisko żyznej buczyny karpackiej wraz z cennymi gatunkami flory i fauny. Jest to tym samym kolejny w województwie rezerwat leśny, chroniący żyzną buczynę karpacką Dentario glandulosae-Fagetum (z podzespołem wilgotnym), jednak nieczęsto zdarza się obiekt, gdzie zbiorowisko to, jest wykształcone w tak typowy sposób, a jednocześnie tak dobrze zachowane. Nieczęsto zdarza się również, by podzespół wilgotny rozwinął się na tak dużej powierzchni.
Geneza objęcia ochroną w postaci rezerwatu przyrody, drzewostanu porastającego południowe zbocze jednego ze wzniesień Gór Słonnych, górującego nad doliną Sanu, sięga lat 90 ubiegłego wieku. Jednak dopiero kilka lat temu podjęto działania zmierzające do jego ochrony.
Na wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe składają się: zwarty starodrzew, z wysoko osadzonymi koronami oraz licznymi złomami i wywrotami starych okazów, głębokie, malownicze doliny potoków o charakterze wciosowym oraz bogate gatunkowo runo z dominującą miesiącznicą trwałą. Bez wątpienia jest to jeden najcenniejszy pod względem przyrodniczym i najpiękniejszy fragment drzewostanów bukowych w województwie.
Szczególnie atrakcyjna jest północno-wschodnia część rezerwatu. Którą porasta zwarty, wysoki starodrzew z niewielką ilością młodego pokolenia, z malowniczymi złomami i wywrotami przywodzące na myśl las pierwotny oraz bogatym runo z łanowo występującą wspomnianą miesiącznicą trwałą, która pięknie kwitnie na wiosnę, a potem zdobi las srebrzystymi łuszczynami.
Przy północno-wschodniej granicy biegnie czerwony szlak turystyczny PTTK, żółty szlak spacerowy prowadzący na szybowisko w Bezmiechowej Górnej oraz szlak konny.
Rezerwat nie jest udostępniony turystycznie”.
.