W Głogowie Małopolskim stanie pomnik jego założyciela Krzysztofa Głowy
GŁOGÓW MŁP. Właściwie to miał stanąć już w ubiegłym roku, w 450. rocznicę lokacji miasta, ale na przeszkodzie stanął wybuch pandemii. Uroczystość przełożono na jesień tego roku.
Może i dobrze się stało, bo zbiórka funduszy na budowę pomnika nadal trwa. Podjęła się jej Głogowska Fundacja Rozwoju Społecznego, która uzyskała zgodę ministerstwa na jej przeprowadzenie. Każda osoba, która zechce wpłacić datki (minimum 20 zł) na budowę pomnika, otrzyma pamiątkową cegiełkę przygotowaną z tej okazji. Wszyscy darczyńcy będą wymienieni w pamiątkowej księdze, zaś nazwiska tych, którzy dokonają wpłaty 1 tys. zł, umieszczone zostaną na specjalnych - pamiątkowych płytkach - ułożonych na alejce stanowiącej dojście do pomnika.
Projekt pomnika i jego formę przygotował znany rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan, zaś odlew przygotowywany jest w pracowni odlewniczej w Zaczerniu.
Pomnik zostanie ustawiony w Parku Grabina przy nowej ścieżce spacerowej. Zarówno projekt pomnika jaki i miejsce jego ustawienia, zyskały aprobatę konserwatora zabytków i przedstawicieli mieszkańców.
Historia Głogowa Małopolskiego swoimi początkami sięga drugiej połowy XVI wieku. Wówczas to, Krzysztof Głowa, herbu Jelita, dziedzic m.in. Przybyszówki i Nowosielec zdecydował się założyć na swoich włościach miasto. 23 kwietnia 1570 r. w dzień Świętego Wojciecha, w Przybyszówce (obecnie osiedle Rzeszowa) a wówczas odrębnej wsi, wystawił on akt fundacyjny miasta, które zgodnie z jego wolą miało nosić nazwę, pochodzącą od jego nazwiska. Zatem od chwili założenia Głogów znany był jako Głowów. Oficjalnie posługiwano się tą nazwą do 1786 r. kiedy to na mocy dekretu cesarskiego dokonano jej zmiany.