Taką właśnie ulicą chodzili mieszkańcy Jarosławia na przełomie XVII/XVIII w. Archeolodzy na ulicy Grunwaldzkiej
JAROSŁAW. W trakcie robót budowlanych prowadzonych przy przebudowie ul. Grunwaldzkiej natrafiono na relikty drogi drewnianej pochodzącej sprzed kilkuset lat.
Roboty budowlane prowadzone są w ramach realizacji projektu pn. „Przebudowa ulic: Grunwaldzkiej, pl. Mickiewicza, 3-go Maja, Sikorskiego, Lisińskiego i Piekarskiej w Jarosławiu”.
Relikty drogi odkryto w miejscu istnienia na przełomie XVII/XVIII w. jednego z głównych ciągów komunikacyjnych najbardziej rozbudowanego w Jarosławiu „Przedmieścia Krakowskiego” (Wola), a odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej - Bramy Krakowskiej w stronę Rzeszowa i Krakowa.
Pierwsze sygnały o wystąpieniu reliktów nawierzchni drewnianej w ciągu ul. Grodzkiej urząd konserwatorski otrzymał 13 stycznia. Zlecono wówczas prowadzenie dalszych prac inwestycyjnych pod nadzorem archeologicznym z uwagi na duże zniszczenia reliktów drogi i zły stan zachowania nawarstwień kulturowych wywołany wcześniejszymi robotami budowlanymi na odcinku ul. Grunwaldzkiej.
Ostatecznie budowlane związane z realizacją inwestycji zostały wstrzymane, a inwestor zobowiązany jest do przeprowadzenia badań archeologicznych na odcinku ul. Grunwaldzkiej od miejsca odkrycia reliktów drewnianej drogi do zjazdu z ul. Grunwaldzkiej do Galerii „Stara Ujeżdżalnia”. Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana.
Niestety nie ma możliwości technicznych zachowania starej drogi in situ, dlatego prawdopodobnie po przeprowadzeniu badań archeologicznych, zrekonstruowany zostanie tylko jej fragment na terenie dzielnicy Staromiejskiej Jarosławia.
Nadzór i badania archeologiczne prowadzi Katarzyna Oleszek - firma „Arkadia” z Rzeszowa.