Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Jarosławiu
300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w weekend (28 i 29 listopada) przysięgę wojskową w siedmiu miastach: Ciechanowie, Gliwicach, Brzegu, Jarosławiu, Giżycku, Morągu i Zgierzu. Z uwagi na stan epidemiologiczny przysięgi odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez rodzin i zaproszonych gości.
Fot. WOT
Złożenie przysięgi jest ostatnim wydarzeniem wieńczącym 16-dniowe szkolenie terytorialsów. Po niej żołnierze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach. Pełne szkolenie terytorialsów trwa trzy lata. Nowi żołnierze będą służyć w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, 13 Śląskiej Brygadzie OT, 3 Podkarpackiej Brygadzie OT i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT.
Składający przysięgę to nie jedyni żołnierze, którzy kończą obowiązkowe szkolenie przed wstąpieniem do WOT. Oprócz nich dodatkowo blisko 200 osób kończy szkolenie wyrównawcze, czyli tzw. ósemkę.
W obecnej sytuacji epidemiologicznej duża część żołnierzy zostanie zaangażowana do zwalczania skutków pandemii. Ruszą ze wsparciem do szpitali i domów pomocy społecznej, będą odciążać medyków w pobieraniu wymazów i transporcie próbek, zaangażują się w honorowe krwiodawstwo i pomoc kombatantom.
W czasie dalszej służby wykorzystane zostaną także kompetencje terytorialsów przyniesione z życia cywilnego. Wśród nowych żołnierzy są m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, fizjoterapeuta, instruktor karate, instruktor ratownictwa wodnego. Średni wiek żołnierzy to 18-25 lat, stąd dużą grupę stanowią uczniowie i studenci. Ale są także ich nauczyciele.
Ze względów sanitarnych szkolenia podstawowe i wyrównawcze realizowane w czasie pandemii rządzą się ściśle określonymi zasadami. Grupy szkoleniowe są małe, a przysięga wojskowa po raz kolejny już odbyła się bez udziału rodzin i zaproszonych gości.