Trwa zbiórka wyposażenia zabytkowej leśniczówki w skansenie w Kolbuszowej
KOLBUSZOWA. Prowadzą ją wspólnie leśnicy i dyrekcja Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Fot. Lasy Państwowe
Leśnikom zależy na tym tym bardziej, że w skansenie powstaje właśnie specyficzny dla tego regionu sektor leśny, obrazujący spuściznę Lasowiaków. Byli to ludzie mieszkający w lesie, żyjący z lasu i czerpiący z niego wiele korzyści, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że swą nazwę wzięli właśnie od lasu.
W skansenie udało się już zgromadzić takie budynki jak stajnia, suszarnia runa leśnego, stodoła, spichlerzyk oraz suszarnia - wyłuszczarnia nasion, a także trak do przetarcia drewna. Została też przywieziona i zestawiona drewniana leśniczówka z Zerwanki (Nadleśnictwo Leżajsk), która służyła jeszcze leśniczemu z ordynacji Potockich z Łańcuta. W ostatnim czasie doczekała się kolejnego etapu rekonstrukcji, polegającego na wykończeniu i wyposażeniu wnętrza. W historycznej leśniczówce znajduje się sześć pomieszczeń, takich jak hol, kancelaria leśniczego, kuchnia, a także mieszkalne pokoje użytkowe.
Jakich przedmiotów poszukują muzealnicy i leśnicy? Między innymi te, wykorzystywane niegdyś w kancelarii leśniczego, np. kałamarz, godło, liczydło, mapa ścienna, wieszak, stara raportówka, sygnałówka, ale również pamiątki związane z łowiectwem, choćby trofea czy… kłusownicze sprzęty sprzed lat, często spotykane w dawnych, lasowiackich chatach. Miło widziane są też stare zdjęcia, oleodruki czy dokumenty.