Średniowieczne cmentarzysko na budowie nowego sądu w Przemyślu
PRZEMYŚL. Archeolodzy datują odkryte groby na X-XII w.
Fot. wuoz.przemysl.pl
W trakcie prac badawczych na budowie (na obszarze 8,5 ara) archeolodzy odkryli 35 grobów szkieletowych. Jak głosi komunikat: „Groby były orientowane na osi E-W (wschód-zachód – przyp. red.). Trzy z nich z niewielkim odchyleniem na S, pozostałe z odchyleniem na N (północ – przyp. red.). Zmarłych chowano z głową ułożoną na W (zachód – przyp. red.). W jednym przypadku zmarły był pochowany z głową w kierunku E (wschód – przyp. red.)”.
Niektórzy zmarli byli wyposażeni w dary grobowe. W grobach znaleziono naczynia ceramiczne w różnym stopniu zachowania, ozdoby z brązu, miedzi i srebra (dzwoneczki, obrączki i zausznice) oraz nożyki. Zabytki zostaną teraz poddane konserwacji. Trwają już też badania antropologiczne szczątków kostnych.
Wykonawcą rozbudowy Sądu Rejonowego w Przemyślu jest firma Karpat-Bud. Wartość kontraktu to blisko 54 mln zł. Projekt przygotowała krakowska Pracownia Projektowa F - 11.
Dzięki inwestycji powierzchnia sądu zwiększy się o prawie 6 tys. m2. A - tak pokrótce - inwestycja ma polegać na rozbudowie sądu o kolejny budynek (cztery kondygnacje w górę i dwie podziemne), który zostanie połączony ze starym budynkiem specjalnym łącznikiem. Nowy obiekt zostanie podzielony na segment administracyjny i ten z salami rozpraw z wydzieloną komunikacją dla konwoju. Znajdą się w nim też pomieszczenia na archiwum i te techniczne. Do tego oczywiście wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne przyłącza i instalacje, ciągi piesze, drogi dojazdowe i zjazdy oraz parkingi.