Oprocentowanie lokat wciąż atrakcyjne – komentarz ekspertów BGŻ Optima
Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o kolejne 0,25 pkt proc.
Fot. Adam Cyło
Nie jest to koniec cyklu obniżek, ponieważ w najbliższych miesiącach czeka nas dalszy silny spadek inflacji.
- Szacujemy, że już w grudniu inflacja znalazła się blisko celu NBP na poziomie ok. 2,5-2,6 proc., a na koniec pierwszego kwartału może obniżyć się do 1,6-1,7 proc – ocenia Dariusz Winek, główny ekonomista Banku BGŻ i BGŻOptima. - Przy realizacji takiego scenariusza inflacyjnego oraz dalszego spadku tempa wzrostu gospodarczego do ok. 0,5 proc. w pierwszym kwartale, kolejne obniżki stóp procentowych wydają się niezbędnym dostosowaniem zapobiegającym nadmiernemu wzrostowi realnej stopy procentowej. Nie mniej jednak po serii trzech kolejnych obniżek , łącznie o 75 pkt. proc., w lutym może nas czekać przerwa.
Zdaniem Dariusza Winka, powodem może być oczekiwanie Rady na wyniki marcowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przez NBP, ale także obawy co do zachowania kursu złotego. Dlatego kolejna obniżka stóp procentowych będzie prawdopodobnie w marcu.
Kontynuacja cyklu łagodzenia parametrów polityki pieniężnej przez NBP będzie prowadziła do dalszego spadku krótkoterminowych stawek rynku pieniężnego oraz w konsekwencji spadku oprocentowania lokat bankowych.
Tylko w ciągu ostatniego miesiąca średnie oprocentowanie najlepszych lokat w bankach spadło o ok. 0,5 punktu procentowego . Dziś są one oprocentowane średnio na 5,5 – 5,7 proc. (w lutym 2012 roku było to 7,4 proc.). Nawet mimo oczekiwanego spadku nominalnego oprocentowania depozytów, po uwzględnieniu szybko obniżającej się inflacji, ich oprocentowanie realnie pozostanie dla klientów stosunkowo atrakcyjne.
- Spodziewamy się, że w ciągu tego roku średnia najlepszych ofert tego typu będzie wynosić nie więcej niż 4 do 5 proc. (przy założeniu inflacji na poziomie 3 proc.) – komentuje Michał Banach, ekspert banku BGŻOptima.
kar