Jubileusz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW, POWIAT RZESZOWSKI. Ponad pół wieku rozwiązują trudne problemy dzieci i młodzieży.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Rzeszowie kończy 60 lat. Jest ona najstarszą tego typu placówką w województwie podkarpackim. W ciągu roku poradnia wydaje około 1500 opinii w sprawach dzieci i młodzieży oraz około 500 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Organem prowadzącym placówkę jest Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.
Placówka została założona w 1959 jako Poradnia Psychologiczno-Zawodowa dla młodzieży. Pięciu pracowników zajmowało jeden pokój w Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Grunwaldzkiej. Obecnie przy ul. Batorego posiada 18 pomieszczeń w których pracuje 28 specjalistów. Znajdują się tam dobrze wyposażone gabinety diagnostyczno-terapeutyczne, wszechstronna sala do terapii grupowej, nowoczesna sala konferencyjna oraz stale uzupełniane pomoce do diagnozy i terapii w tym do badania dziecka już od momentu urodzenia.
- Zajmujemy się kompleksową diagnozą specjalistyczną. Opieką nad małym dzieckiem niepełnosprawnym lub zagrożonym niepełnosprawnością i jego rodziną. Terapią indywidualną i grupową, często z wykorzystaniem nowych technologii i metod terapeutycznych, profilaktyką psychospołeczną a także szerokim zakresem wsparcia przedszkoli, szkól i placówek oświatowych – mówi Magdalena Grot-Mrozicka, dyrektor Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie. -
Podczas uroczystości nie zabrakło jubileuszowego tortu, wręczono również pamiątkowe statuetki zasłużonym pracownikom i współpracownikom poradni. Obchody uświetnił koncert orkiestry ze szkoły muzycznej I stopnia w Głogowie Młp.
- 60 lat istnienia poradni to ogrom wysiłku który dawał wspaniałe efekty bez względu na rzeczywistość, na otoczenie, i na sytuacje, która w danym czasie funkcjonowała. Wszystkie te wychowawcze metamorfozy mówią o tym jak ważna dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego jest ta placówka i ludzie, specjaliści w niej pracujący. Trzeba podkreślić że dzięki pomocy poradni wielu młodych ludzi z problemami potrafiło się odnaleźć w otaczającej ich rzeczywistość - mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.