Centrum Symulacji Medycznej powstanie w Uniwersytecie Rzeszowskim
RZESZÓW, WARSZAWA. Nowoczesny sprzęt trafi na Wydział Medyczny.
Dziś (środa, 24 kwietnia 2019 r.) dr hab. Józef Cebulski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką podpisał w Ministerstwie Zdrowia projekt „WCSM - edukacja medyczna z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej – program rozwojowy Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Z ramienia Ministerstwa Zdrowia umowę podpisywali: sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko oraz podsekretarze stanu Zbigniew J. Król i Sławomir Gadomski.
Opracowanie programu rozwojowego będzie miało na celu poprawę jakości nauczania na kierunku lekarskim, co pozwoli na realizację już istniejących projektów edukacyjnych i powstanie nowych projektów o charakterze praktycznym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wybrane umiejętności techniczne i nietechniczne.
- Kluczowym elementem programu będzie utworzenie Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku lekarskiego, jako obiektu wyposażonego w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta. Sale symulacyjne wyposażone będą w niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych, co pozwoli na uzyskanie przez studentów wielu wysokospecjalistycznych umiejętności. Dodatkowo w ramach projektu pracownicy dydaktyczni, naukowo-dydaktyczni oraz pracownicy naukowo-techniczni lub pracownicy techniczni wezmą udział w szeregu przedsięwzięć podnoszących ich kwalifikacje w postaci: wizyt stażowych w ośrodkach symulacji medycznej w kraju i za granicą; certyfikowanych kursów dla instruktorów symulacji medycznej w stopniu zaawansowanym i podstawowym; kursów przygotowujących do prowadzenia i organizowania egzaminów OSCE; szkoleń Crisis Resource Management (CRM) zarządzanie zespołem w sytuacjach trudnych; szkoleń z zakresu oceny umiejętności nietechnicznych studentów; kursów dla personelu technicznego Centrum Symulacji Medycznej; specjalistycznych szkoleń językowych szkoleń dla kadry zarządzającej Centrum Symulacji Medycznej - mówi prof. Cebulski.
Powstanie WCSM umożliwi wdrożenie zobiektywizowanego systemu sprawdzania wyników kształcenia oraz prowadzenia egzaminów typu OSCE. Wprowadzenie kształcenia w warunkach symulowanych pozwoli również na ćwiczenie w jednakowych, powtarzalnych i kontrolowanych warunkach klinicznych postępowania w sytuacjach trudnych i rzadko spotykanych. Umożliwi również kształtowanie i doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranych sytuacjach klinicznych, nauki i doskonalenia prowadzenia procesu diagnostyczno-terapeutycznego z wykorzystaniem symulowanych scenariuszy klinicznych w warunkach odzwierciedlających oddział szpitalny.
Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej będzie zlokalizowane w budynku UR przy ul. Warszawskiej, gdzie obecnie działa już Centrum Symulacji Medycznej Pielęgniarek i Położnych.
Wartość projektu: 13 523 079,69 zł. Projekt w całości jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Okres realizacji projektu: 3 lata od podpisania Umowy o dofinansowanie kwiecień 2019 r. – kwiecień 2022 r.