Odejść samemu czy czekać na zwolnienie
Czujesz, że przyszłość w firmie jest niepewna i grozi ci zwolnienie? Zastanawiasz się czy powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść?
Fot. Still
Zanim złożysz wypowiedzenie, zastanów się, jak sytuacja w pracy wpływa na twoje samopoczucie. Jeśli obciążenie jest zbyt duże, rozważ zmianę pracy. Jeśli jeszcze radzisz sobie z napięciem, odłóż decyzję.
Jeśli zostaniesz zwolniony na początku swojej kariery, nie będzie to miało tak dużych negatywnych konsekwencji, jak w przypadku osoby bardziej doświadczonej. A szczególnie osoby na kierowniczym stanowisku.
Zabezpieczenie finansowe
- Znalezienie pracy w przypadku stanowiska menedżerskiego trwa zazwyczaj około pół roku – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. - Aby zafundować sobie taką przerwę, trzeba mieć pieniądze i siłę psychiczną
Czas oczekiwania na nową szansę zawodową zależy oczywiście od branży i aktualnej sytuacji na rynku. Ale nie każdy pracodawca chce przyjąć kogoś bez pracy.
Ludzie na wysokim stanowisku, zwykle obracają się w dość hermetycznym środowisku profesjonalistów. W takim wypadku wszyscy w krótkim czasie będą wiedzieli o powodach rozstania się firmy z pracownikiem. Korzystniej jest więc zrezygnować samemu. Zwolnienie negatywnie wpływa też na wizerunek profesjonalisty.
Pogódź się ze swoim przeznaczeniem
Jeśli zdecydujesz się poczekać na moment zwolnienia, przygotuj się na to. Najgorsze, co możesz zrobić, to zanegować całą sytuację. Pogódź się z tym, co nieuchronne i upewnij się, że odejdziesz na najkorzystniejszych dla siebie warunkach. Na wszelki wypadek przygotuj dokumenty aplikacyjne i rozpocznij rozsyłanie ich do innych firm.
kar