Nowy kompleks dla Uniwersytetu Rzeszowskiego już gotowy
RZESZÓW. Zakończyła się budowa Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Skanska
Prace przy budowie trwały od marca 2010 r. Będzie on służył studentom i pracownikom naukowym już w najbliższym roku akademickim.
Powstał czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L” oraz dodatkowy budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego (budowany od listopada 2011 r.) Całkowita powierzchnia tych budynków wraz z kondygnacją podziemną wynosi ponad 50 tys. m kw., a kubatura 540 tys. m sześc. Pod budynkami mieści się garaż podziemny na prawie 300 aut.
W obiekcie mieszczą się nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach lotniczych i medycznych, których do tej pory nie robiono na Podkarpaciu. Na Uniwersytecie powstaną nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.
- Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najtrudniejszych do zbudowania elementów obiektu jest sala wykładowa w kształcie spłaszczonej rozciągniętej kuli („kapsuły”), która pomieści ponad 250 osób – mówi Antoni Chmura, menadżer projektu z firmy Skanska, która budowała kompleks. - Jest ona „zawieszona” na poziomie pierwszego i drugiego piętra w obszarze wewnętrznego, zadaszonego atrium budynku. Nietypowy kształt auli wymagał od nas zaprojektowania i zastosowania niestandardowej i niepowtarzalnej formy szalunków. Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji wymaga od nas bardzo dokładnego ustalania kolejności etapów wykonywanych robót żelbetowych, rozplanowania aktualnych prac oraz szczegółowego sprawdzania i weryfikowania wykonanych etapów robót.
Ze względu na swoją bryłę kapsuła jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali krajowej.
- Ciekawym i trudnym elementem są sale wykładowe w kształcie poziomego walca, wychodzącego poza obrys zewnętrznej bryły budynku – mówi Marek Kozub, kierownik budowy z firmy Skanska. - Podobnie jak w przypadku kapsuły, tutaj również zaprojektowaliśmy i zastosowaliśmy nietypowe deskowanie ze względu na wyjątkowy kształt tych sal. W zbudowanym przez nas obiekcie przewidziano sześć takich auli, z których każda pomieści od ok. 120 do 170 osób. Sale wykładowe w kształcie kapsuły i walca to wyraz współczesnych możliwości technologicznych w projektowaniu i wykonawstwie konstrukcji żelbetowych.
Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej powstało dzięki dotacji z Regionalnego Programu operacyjnego, a Kompleksu Naukowo-Dydaktycznego Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii dofinansował Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.
ac