Kończy się remont budynku dawnej Kasy Oszczędności w Ropczycach
ROPCZYCE.
Fot. spropczyce
Projekt od 2017 r. realizuje starostwo w Ropczycach. Całkowita wartość wyniesie ponad 5 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości prawie 3 mln zł.
Trwają już prace wykończeniowe.
W budynku swoją siedzibę będzie miała samorządowa instytucja kultury pod nazwą „Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach”, która powinna rozpocząć działalność w tym obiekcie początkiem października.
Budynek utrzymany jest w stylu eklektycznym. Powstał w 1905 roku na potrzeby Kasy Oszczędności (zwanej też od 1930 roku Komunalną Kasą Oszczędności). W 1943 roku Niemcy umieścili tam warsztaty szkoły mechanicznej (ropczycka filia szkoły z Dębicy). Po II wojnie światowej był tam także Gminna Kasa Spółdzielcza, punkt filialny biblioteki pedagogicznej, rektorat Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej (przeniesionej do Rzeszowa) i siedziba Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych (zlikwidowanego), wreszcie – tuż przed remontem - budynek „C” Zespołu Szkół.
Jak uważa lokalny historyk dr Jacek Magdoń, budynek najprawdopodobniej zaprojektował wybitny polski architekt Teodor Talowski. Ten urodzony w powiecie ropczyckim profesor Politechniki Lwowskiej jest autorem licznych kościołów, kaplic, kamienic, willi, dworów, pałaców i budynków użyteczności publicznej (szpitale, szkoły), głównie w Krakowie, a także Lwowie i wielu innych miastach oraz wsiach dawnego zaboru austriackiego. Co prawda nie ma na to bezpośrednich zapisów źródłowych, jednak można tu dostrzec cechy jego projektów.