Pomysł taniego budownictwa modułowego
Rozwiązanie zaproponowane przez firmę Technobeton polega na szybkim i prostym wybudowaniu modułowego mikroosiedla mieszkaniowego w oparciu o prefabrykację. Przy zainwestowaniu już od 3 mln złotych, budowa 2-3 niedużych bloków pozwala na zwrot z inwestycji na poziomie 40%. Sukces takiej formy inwestycji potwierdza już osiem projektów realizowanych w całej Polsce.
W związku z tym, że inwestorzy coraz chętniej skłaniają się do wejścia na rynek nieruchomości w sektorze pojawiają się nowe modele inwestycji przyciągające inwestorów stabilnością, sprawdzalnością i wysoką stopą zwrotu. Na polski rynek wkracza właśnie innowacyjna wersja technologii taniego budownictwa firmy Technobeton. Mieszkania oddawane w tej technologii znajdują bardzo szybko nabywców, ponieważ cena za metr kwadratowy potrafi być kilkadziesiąt procent niższa niż średnia cena na rynku. Technobeton znalazł się w tym roku w gronie laureatów rankingu Gazele Biznesu 2017 - najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. Pomysł na biznes tej firmy pozwala na osiągnięcie 40% zwrotu z inwestycji.
Jak to jest możliwe?
Podstawą pomysłu jest projekt budynku mieszkalnego zbudowanego z prefabrykatów. Technologia ta obecna jest już w Europie Zachodniej od lat 70. Przykładowo, we Francji niemal 80% wszystkich budynków wielorodzinnych jest wznoszonych z wcześniej wyprodukowanych prefabrykatów. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów budowy oraz jej uproszczenie. Jednocześnie budynki zachowują wysoką jakość wykonania i są bardzo funkcjonalne. Technobeton, dzięki współpracy z francuską firmą SEAC Guiraud Freres, również opracował metodę prefabrykacji większości elementów konstrukcyjnych budynku dopasowanych na polski rynek. Dzięki temu proponuje kompleksową ofertę inwestycyjną w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, wyprodukowanych materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego budynku, a także biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do kształtu działki, lokalnych warunków lub wymagań inwestora.
Innowacyjny sposób na inwestycje w nieruchomości został już przetestowany na polskim rynku, a jego efekty przekroczyły początkowe oczekiwania. By udowodnić skuteczność opracowanego rozwiązania, w 2017 roku przygotowano pierwsze modelowe osiedle wybudowane w technologii prefabrykatów z użyciem projektu firmy Technobeton - Nowy Świat w Lublinie. Składa się ono z sześciu bloków, a w każdym z nich znajduje się od 36 do 48 mieszkań o powierzchni od 27 do 62 metrów kwadratowych. Budowa trzech bloków trwała tylko 10 miesięcy od rozpoczęcia do osiągnięcia stanu deweloperskiego. To czas o jedną trzecią krótszy od potrzebnego na postawienie budynków za pomocą tradycyjnych metod. Co więcej, koszt samej budowy okazał się niższy aż o 40%. To za sprawą także mniejszych wymagań na placu budowy. W przypadku prefabrykowanych budynków nie są potrzebne drogie dźwigi, a ekipa budowlana może być znacznie mniejsza. Dzięki temu pierwszy etap inwestycji, składający się z trzech bloków i rozpoczęty w styczniu, mógł być oddany do użytku już w listopadzie, a mieszkania były sprzedawane po cenie znacząco niższej od średniej na lokalnym rynku. Dzięki temu już po trzech miesiącach od rozpoczęcia, sprzedaż została zakończona. Średnia cena wyniosła 4 tysiące złotych brutto za metr kwadratowy, przy koszcie wybudowania bloku w stanie deweloperskim bez kosztu działki i przyłączy zewnętrznych na poziomie 1680 złotych netto za metr kwadratowy. Pokazuje to wysoką stopę zwrotu z inwestycji w bardzo krótkim czasie. Sprawdzone rozwiązanie od razu znalazło wielu zainteresowanych taką formą inwestycji. Już dziś realizowanych jest w Polsce osiem projektów osiedli z wykorzystaniem projektów i technologii firmy Technobeton: dwa w Lublinie (skąd wywodzi się firma_ i po jednym w Radomiu, Przemyślu, Wieliszewie, Kobyłce, Łomiankach i Pruszkowie.
- Jest to projekt dla wszystkich inwestorów, zarówno dla tych którzy mają już działkę i nie wiedzą co z nią zrobić, jak i dla tych, którzy taki zakup dopiero planują. Dedykowany jest także tym, którzy nie mają jeszcze doświadczenia na rynku nieruchomości i w sektorze budowlanym oraz tym, którzy nie byli zadowoleni z sukcesów ekonomicznych swoich wcześniejszych projektów z uwagi na złe projektowanie, wysokie koszty budowy czy słabą sprzedaż mieszkań. Jako firma jesteśmy w stanie przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny - mówi Piotr Turski, prezes Technobetonu.
Modelowa inwestycja została oddana w 2017 roku, dlatego firma oszacowała koszty i zyski inwestycji uwzględniając zmiany, jakie zaszły na rynku w ostatnich latach. Jak prezentują się wyniki obecnie? Przykładowa inwestycja w 2018 roku obejmie budowę dwóch bloków mieszkalnych, a każdy z nich składać się będzie z 3 segmentów, czyli 88 mieszkań łącznie. Koszt wybudowania 1 mkw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkań) w technologii taniego budownictwa mieszkaniowego Technobeton bez działki, sieci zewnętrznych i zagospodarowania terenu, wynosi obecnie około 1 880 złotych za mkw. Jeśli natomiast uwzględnimy średni koszt zakupu działki, budowy sieci zewnętrznych i sprzedaży mieszkań, całkowity koszt inwestycji powinien wynieść 2,5-2,6 tysiąca złotych za mkw. W kalkulacji przyjęto niską na wielu rynkach cenę sprzedaży mieszkania - 3 900 złotych brutto za 1 mkw. i po 5 tysięcy złotych brutto za jedno miejsce postojowe naziemne i piwnicę. Koszt inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych. Natomiast przychód z inwestycji około 15 milionów złotych. Prognozowany zysk z inwestycji wyniesie zatem około 5 milionów złotych brutto i 4 milionów złotych netto już po uwzględnieniu podatku dochodowego. Rentowność proponowanej inwestycji jest zatem bardzo wysoka - wynosi około 40% w okresie około 2 lat tj. od momentu zakupu działki do wybudowania i sprzedaży mieszkań.
Inwestorzy znający rynek deweloperski wiedzą jednak, że wymogi kapitałowe przy takiej inwestycji stanowią około 30% jej kosztu, czyli tutaj około 3 miliony złotych. Taka suma pozwala na zakup działki, zaprojektowanie i wykonanie połowy stanu surowego budynków. Natomiast reszta kosztów jest finansowana z wpłat nabywców mieszkań w trakcie realizacji inwestycji, ewentualnie z kredytu bankowego, gdzie wymagany wkład własny inwestora przez banki wynosi 20-30%. W ciągu 2 lat inwestor ma więc szansę na zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie prawie 130% kapitału, który wniósł. Biorąc pod uwagę, że Polacy chętnie wybierają bezpieczne formy inwestycji, to ta propozycja może stać się kuszącą alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania na rynku nieruchomości.
- Jeżeli inwestor myśli o przygotowaniu ekonomicznego projektu mieszkaniowego, to nie ma lepszego pomysłu niż tanie budownictwo. Technologia ta sprawia, że możemy budować budynki mieszkalne taniej i szybciej, a przez to oferować tańsze mieszkania, co z kolei przekłada się na ich satysfakcjonującą i szybką sprzedaż. W przypadku inwestycji opartej na propozycji firmy Technobeton otrzymujemy sprawdzony, powtarzalny i dopracowany projekt. Firma zapewnia także przeszkolenie pracowników w zakresie budowy w technologii. Korzyści wynikające z gotowego projektu osiedla sprawiają, że planujemy kolejne inwestycje w nowych lokalizacjach” - mówi Wojciech Chotkowski, inwestor realizujący osiedle w Wieliszewie.