Questing w Rzeszowie
RZESZÓW Odwiedzający stolicę Podkarpacia mogą odkrywać miasto, jakiego jeszcze nie znali, dzięki nowej atrakcji turystycznej – questingowi czyli turystyce z zagadkami.
W Rzeszowie powstają trzy ścieżki edukacyjno – turystyczne. Questy, dzięki którym
w niesztampowy sposób będzie można odkryć historie zapisane w rzeszowskich pomnikach i rzeźbach, opowieści kupców sprzed wieków, czy legendy związane z miastem.
- Od połowy maja turyści mogą zwiedzać Rzeszów szlakiem rzeźb i pomników znajdujących się w przestrzeni miejskiej – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. - Rzeszów kojarzy się z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, tymczasem na terenie miasta znajduje wiele innych pomników i rzeźb. Mamy nadzieję, że quest „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” trochę to zmieni i pozwoli na ponowne odkrycie przestrzeni miasta.
Wkrótce powstaną dwa kolejne questy nawiązujące do legend i opowieści związanych z miastem oraz historią średniowiecznego Rzeszowa, który słynął z targów i jarmarków, większość mieszkańców stanowili kupcy i mieszczanie.
Quest „Opowieści kupieckie” jest już prawie gotowy. Przeniesie uczestników w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy suknem, winem, płodami rolnymi czy zwierzętami. Przybliży też detale architektury miejskiej, klasycystycznych kamienic i kościołów, a także budynków miejskich. Turysta podróżujący questem dowie się jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także pozna historię rzeszowskiego Ratusza czy herbu.
Ulotki questu „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” dostępne są w Punktach Informacji Miejskiej oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej, a także na stronach: http://www.rzeszow.pl/turystyka/questing-pora-ruszyc-na-poszukiwania/nutki-historii-w-rzeszowskich-pomnikach oraz http://questing.pl/gdzie-questowac/quest-nutki-historii-w-rzeszowskich-pomnikach/
Questing, czyli turystyka z zagadkami to zabawy z edukacją. Polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom). Zwiedzający z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza.
Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane najczęściej wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.
Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl
ac