Czy współpraca polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego jest możliwa?
DUBIECKO, POWIAT PRZEMYSKI. Trwa Polsko-Ukraińskie Forum Strategiczne 2018 w Dubiecku - spotkanie ekspertów z Polski i Ukrainy, a także dyplomatów.
Od lewej: Walerij Riabych (Riabykh) z Defence Express i defence-ua.com oraz Dariusz Materniak z Centrum Badań Polska-Ukraina podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Strategiczne 2018 w Dubiecku. Fot. Adam Cyło
Dziś (piątek, 20 kwietnia 2018 r.) w Zamku Dubiecko odbywa się III Polsko-Ukraińskie Forum Strategiczne w Dubiecku. Organizatorem jest Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina. Gościem był Walter Braunohler, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Amerykański dyplomata zwrócił uwagę, że dobre relacje transgraniczne są bardzo ważne, USA wspierają je.
Walerij Riabych (Riabykh), publicysta pisma Defence Express i defence-ua.com wypowiadając się w kontekście relacji Sojusz Północnoatlantycki – Rosja zwrócił uwagę, że NATO musi zrozumieć, że niedopuszczalna jest dalsza współpraca z krajem, który rozpatruje sojusz jako swojego przeciwnika.
- W razie konieczności obrony przed Rosjanami, polskie siły morskie będą musiały się przeciwstawić się francuskim statkom bezzałogowym – podał jeden przykładów takiej współpracy.
Równocześnie stwierdził, że Polska i Ukraina mają spory potencjał współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego. Konkrety już są np. elementy elektroniczne głowic kierowanych pocisków artyleryjskich kiedyś były dostarczane na Ukrainę z Rosji, teraz kupowane są w Polsce.
- Działając wspólnie możemy wyeliminować Rosję z międzynarodowego rynku zbrojeniowego i rynku napraw sprzętu, przede wszystkim tam, gdzie jest zależność – ocenia Walerij Riabych. - Np. śmigłowce dostarczone przez Rosję do Afganistanu już potrzebują remonty. Rosja chce je naprawiać, ale Ukraina i Polska powinny połączyć siły i zaproponować taki swoje usługi.
W jego opinii współpraca taka pozwoliłaby połączyć najlepsze funkcje postsowieckiego sprzętu wojskowego z innowacyjnymi technologiami z Zachodu.