W Rzeszowie złożono Najdłuższą Książkę Świata
11 kwietnia 2018 r. na rzeszowskim Rynku odbył się finał zabawy „Najdłuższa Książka Świata”, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Filię nr 10 WiMBP w Rzeszowie.
W tym roku, do rzeszowskiej akcji czytelniczej, przyłączyło się bagatela 1277 dzieci z 31 szkół i przedszkoli w regionie.
Zadaniem dzieci było zilustrowanie postaci literackiej na podstawie przeczytanego wiersza lub opowiadania Wandy Chotomskiej. Celem zabawy było – promowanie czytelnictwa wśród dzieci, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, rozbudzanie wyobraźni, zachęcenie dzieci do kreatywności i oryginalności myślenia.
Była to już czwarta edycja Najdłuższej Książki Świata. We wszystkich poprzednich wydarzeniach wzięło już udział ponad 600 dzieci, które narysowały 572 prace. Książka liczyła dotychczas 243 metry i miała 572 strony.
W środę organizatorzy zaskoczyli wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Dzięki zaangażowaniu aż 133 nauczycieli i opiekunów, dzieci narysowały rekordową ilość prac, aż 1277 kolorowych, barwnych postaci, z bajowych wierszy i opowiadań. Inspirację czerpały, m.in. z ulubionych książeczek, jak „Tadek Niejadek”, „Jacek i Agatka”, „Kurcze blade”, „Dzieci Pana Astronoma”, „Lody na patyku”, „Pięciopsiaczki” czy „Tere-Fere”.
Do samego finału organizatorki – prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb i Maria Jamróg, trzymały dzieci w napięciu. Nie zdradziły wyniku. Dopiero w środę wyjawiły, że Najdłuższa Książka Świata może ustanowić nawet rekord Polski. Dzięki dużemu zaangażowaniu wielu osób i ciężkiej pracy wszystkich organizatorów, udało się złożyć książkę o długości 536 metrów 58 centymetrów. Całkowita liczba stron książki to teraz 1849.
Pół kilometra papierowych, barwnych prac to mniej więcej tyle, co wysokość dwóch Wież Eiffla, dwóch Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie, pięciu pylonów Mostu im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie, jednego Wieżowca Taipei 101 w Tajwanie, czy budynku 1 World Trade Center w Nowym Yorku. Długość książki równa się pięciu boiskom sportowym, a nawet przekracza długość wspomnianego rzeszowskiego mostu. Tegoroczna Najdłuższa Książka Świata jest też dłuższa od najdłuższego na świecie listu do św. Mikołaja.
Ze względu na wielkość rzeszowskiego Rynku w finale akcji wzięły udział jedynie dzieci ze szkół, które złożyły w tym roku najwięcej prac. Mimo to, książkę składało 174 dzieci, ze Szkoły Podstawowej nr 2, 10, 11, 13, 19 i 28 oraz z Przedszkola Publicznego nr 15 w Rzeszowie. Opiekowało się nimi i wspierało 60 studentek i wolontariuszek z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podczas finału odbyło się też spotkanie autorskie z Ewą Chotomską – pisarką, autorką tekstów piosenek dla dzieci, córką Wandy Chotomskiej.
Za udział w składaniu Najdłuższej Książki Świata nauczyciele oraz szkoły i przedszkola otrzymały dyplomy, dzieci okolicznościowe przypinki, kolorowe zakładki do książek i słodycze. Zabawę dofinansował Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolorowe przypinki przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
W zabawie wzięły udział placówki oświatowe z całego powiatu: Przedszkole Publiczne nr 1, 6, 7, 12, 15, 16, 23, 24, 26, 29, 39, 40, 42 w Rzeszowie, Przedszkole Anglojęzyczne Promar w Rzeszowie, Niepubliczne Przedszkole „Wyspa skarbów” w Rzeszowie, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 1 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 1, 2, 3, 10, 11, 12, 13, 19, 28 w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa w Trzcianie, Szkoła Podstawowa w Malawie, Szkoła Podstawowa w Trzebownisku, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, 3, 9 w Rzeszowie.
Do zabawy przyłączyli się rzeszowscy radni – Witold Walawender i Sławomir Gołąb.
Michalina Kieca, Łukasz Kleska, Fot. Łukasz Kleska