Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie zatrudni 100 funkcjonariuszy
PODKARPACKIE. Ruszyła największa w ostatnich latach rekrutacja do Służby Celno- Skarbowej w województwie podkarpackim. Na kandydatów do służby czeka aż 100 etatów.
Fot. KAS
Osoby, które pozytywnie zakończą kolejne etapy postępowania kwalifikacyjnego, będą pełnić służbę w granicznych drogowych oddziałach celnych w Medyce, Korczowej i Budomierzu oraz Oddziale Celnym Kolejowym Przemyśl- Medyka, funkcjonujących w strukturze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
Ogłoszony nabór daje szanse zatrudnienia szerokiej grupie osób. Wymagania stawianie kandydatom na funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej to: polskie obywatelstwo,
co najmniej średnie wykształcenie, nieposzlakowana opinia, niekaralność, dobry stan zdrowia. Dodatkowo, zgodnie z ustawą z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, funkcjonariuszem może być osoba, która korzysta z pełni praw publicznych
i nie pełniła służby zawodowej, ani nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa. Od kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972r. wymagane jest złożenie oświadczenia dot. pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami.
Nad całością postępowania kwalifikacyjnego czuwa zespół powołany przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Nabór przeprowadzony zostanie etapami. Obejmuje weryfikację formalną złożonych dokumentów, test wiedzy (40 pytań z organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, w tym Służby Celno-Skarbowej, członkostwa RP w UE, aktualnych zagadnień społeczno- gospodarczych), test sprawności fizycznej i test psychologiczny, podczas którego sprawdzane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do pełnienia służby. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której dokonywana jest ocena kompetencji kandydata do pełnienia służby. Ocenie podlegają: gotowość do uczenia się, orientacja na klienta i osiąganie celów organizacji, odpowiedzialność, etyka zawodowa i gotowość do zmian.
Elementem postępowania kwalifikacyjnego jest także sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach, kartotekach prawdziwości danych zawartych w składanym kwestionariuszu osobowym, a także postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Prowadzony nabór na stanowisko młodszego specjalisty Służby Celno-Skarbowej to szansa na pracę w nowoczesnej, umundurowanej formacji jaką jest Służba Celno-Skarbowa funkcjonująca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Przypomnijmy, że zgodnie z dniem 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu,( ….) oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1321), zgodnie z którą zaopatrzeniowym systemem emerytalnym służb mundurowych zostaną objęci funkcjonariusze byłej Służby Celnej i obecnie Służby Celno-Skarbowej. O emeryturę „mundurową” może zatem ubiegać się funkcjonariusz, który ukończył 55 lat, 15 lat służby, w tym co najmniej 5 lat: przy wykonywaniu zadań tzw. policyjnych, w ustawie o Służbie Celnej lub co najmniej 5 lat służby w Służbie Celno –Skarbowej.
- Rozpoczęty nabór, otwarty dla wszystkich, spełniających kryteria, to nie tylko perspektywa pracy na podkarpackich przejściach granicznych, gdzie w zakresie kontroli pojazdów szczególnie sprawdzą się specjaliści z wykształceniem mechanicznym, mechatronicznym czy elektrotechnicznym, ale w kontekście planowanej budowy nowego przejścia granicznego Niżankowice- Malhowice i modernizacji innych obiektów, w których pracują nasi funkcjonariusze, to także w miarę upływu profesjonalnie, rzetelnie i uczciwie wykonywanych obowiązków, możliwość doskonalenia zawodowego i rozwoju ścieżki kariery – mówi komisarz Grzegorz Skowronek, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Z uwagi szeroki zakres działań KAS w obszarze bezpieczeństwa finansowego RP i ochrony obszaru celnego UE, w naszych strukturach potrzebne są także osoby z umiejętnościami analitycznego myślenia, posiadający wiedzę z zakresu zagadnień ekonomicznych, prawnych czy bezpieczeństwa wewnętrznego”.
Szczegółowe informacje na temat naboru znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej IAS w Rzeszowie
Od początku 2018r. podkarpacką granicę zaczną zasilać także dodatkowi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. To osoby pracujące do tej pory w strukturach Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie na stanowiskach cywilnych (będące wcześniej funkcjonariuszami Służby Celnej), które w ramach procedur wewnętrznych i prowadzonej ewaluacji w obszarze kadrowym, pozytywnie zakończyły prowadzone postępowanie.
Wymagane kryteria do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej:
Zgodnie z art. 151 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1947, z późn. zm.) funkcjonariuszem może być osoba:
- będąca obywatelem polskim,
- korzystająca z pełni praw publicznych,
- która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- ciesząca się nieposzlakowaną opinią,
- której stan zdrowia pozwala na pełnienie służby na określonym stanowisku.
Jednocześnie na podstawie art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1947, z późn. zm.) w jednostkach organizacyjnych KAS może być zatrudniona albo pełnić służbę osoba, która nie pełniła służby zawodowej ani nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2016 r., poz. 1721), ani nie była ich współpracownikiem.
Zgodnie z art. 144 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1947, z późn. zm.) przy naborze do pracy albo przyjęciu do służby w jednostkach organizacyjnych KAS, kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. są obowiązani do złożenia kierownikowi jednostki organizacyjnej oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami (wzór oświadczenia Dz. U. z 2017 r., poz. 423).
Zakres głównych zadań wykonywanych na stanowisku młodszego specjalisty Służby Celno-Skarbowej:
- obejmowanie towaru wnioskowaną procedurą celną oraz określanie kwoty długu celnego,
- potwierdzanie dokumentów zamykających procedurę tranzytu,
- kontrola celna towarów i środków przewozowych,
- wszczynanie postępowań w sprawach o przestępstwo skarbowe i wykroczenie skarbowe oraz realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia,
- nakładanie, sprawdzanie, zdejmowanie zamknięć urzędowych,
- wykonywanie czynności związanych ze stosowaniem środków polityki handlowej oraz zakazów i ograniczeń wynikających z przepisów odrębnych,
- nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe,
- kontrola podróżnych i dewizowa,
- obsługa urządzeń RTG do prześwietlania bagażu,
- wymiar należności celnych i podatkowych oraz innych opłat, związanych z przywozem i wywozem towarów.
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie następujących dokumentów:
- podanie o przyjęcie do służby,
- kwestionariusz osobowy (dostępny na stronie internetowej Izby www.podkarpackie.kas.gov.pl
w zakładce Ogłoszenia - Nabór – Wewnętrzne procedury naborów) (link do kwestionariusza),
- kopie dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie,
- kopie świadectw pracy/służby z wszystkich poprzednich miejsc zatrudnienia lub oświadczenie kandydata o braku powyższego,
- oświadczenie dotyczące pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami (dotyczy kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.), wzór oświadczenia dostępny na stronie internetowej Izby w zakładce Ogłoszenia - Nabór – Wzory oświadczeń.(link do oświadczenia)
Termin i miejsce składania dokumentów:
Dokumenty w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Postępowanie kwalifikacyjne do służby w Służbie Celno-Skarbowej" należy składać do dnia 10 stycznia 2018 r.:
- osobiście w kancelarii Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie (w godzinach 7.30 - 15.30)
lub
- drogą pocztową na adres: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1, 35-959 Rzeszów.
W przypadku nadania aplikacji drogą pocztową, za datę jej złożenia uważa się datę stempla pocztowego.
Inne informacje:
- informacje o kolejnych etapach postępowania kwalifikacyjnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 czerwca 2010 r. w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celno-Skarbowej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 115, z późn. zm.) oraz o terminie i miejscu ich przeprowadzenia zamieszczane będą w Biuletynie Informacji Publicznej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie www.podkarpackie.kas.gov.pl w zakładce Ogłoszenia – Nabór – Wyniki, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Izby oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu,
- informacja o zakwalifikowaniu kandydata do testu wiedzy zawierać będzie imię i nazwisko kandydata, natomiast informacje o wynikach pozostałych etapów postępowania opatrzone będą wyłącznie numerem ewidencyjnym kandydata, informację o nadanym numerze kandydat otrzyma przed przystąpieniem do testu wiedzy,
- oferty nie spełniające wymogów formalnych, niekompletne lub z nieprawidłowo wypełnionym kwestionariuszem osobowym oraz złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
UWAGA:
Do postępowania kwalifikacyjnego nie może przystąpić kandydat, który w poprzednim postępowaniu z testu psychologicznego uzyskał wynik poniżej przeciętnej, jeżeli od dnia przeprowadzenia tego testu nie upłynął rok.
W przypadku gdy w poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat uzyskał z testu psychologicznego wynik co najmniej przeciętny, kandydat nie przystępuje do testu psychologicznego, a wynik ten zalicza się na poczet danego postępowania w okresie roku od dnia przeprowadzenia testu.
Zgodnie z § 14a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 czerwca 2010 r. w sprawie informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Służbie Celno-Skarbowej oraz postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 115, z późn. zm.) w przypadku gdy kandydat, który został umieszczony na liście kandydatów, o której mowa w § 13 ust. 5 powyższego rozporządzenia, ubiega się ponownie o przyjęcie do służby w Służbie Celno-Skarbowej na takie samo stanowisko służbowe w terminie roku od dnia podania do wiadomości wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, nie bierze udziału w kolejnych etapach postępowania z wyjątkiem złożenia kwestionariusza osobowego.
Kontakt: Dodatkowe informacje można uzyskać pod tel. 16 676 44 53
Kwestionariusz osobowy dla kandydatów do służby w Służbie Celno-Skarbowej.pdf (190 KB)
29.12.2017
http://www.podkarpackie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/ogloszenia/nabor/oferty-pracy?p_p_id=mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_fileNameDownload=109710_upload_00028686.pdf&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_originalName=Kwestionariusz+osobowy+dla+kandydat%C3%B3w+do+s%C5%82u%C5%BCby+w+S%C5%82u%C5%BCbie+Celno-Skarbowej.pdf&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_companyId=10132&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_jspPage=%2Ffrontend%2Fview_article.jsp&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_redirect=http%3A%2F%2Fwww.podkarpackie.kas.gov.pl%2Fizba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie%2Fogloszenia%2Fnabor%2Foferty-pracy%3Fp_p_id%3Dmfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1&_mfportalbipisusjafrontend_WAR_mfportalbipisusjaportlet_articleId=7563260