Unijny „Program na rzecz przemian i innowacji społecznych”
BRUKSELA. Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba przedstawił na forum Komisji Rozwoju Regionalnego sprawozdanie na temat utworzenia w ramach Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2014-2020 Program na rzecz przemian i innowacji społecznych.
Komisja Europejska proponuje połączyć trzy istniejące już instrumenty: program Progress, program EURES i instrument mikrofinansowy na rzecz zatrudnienia i włączenia społecznego Progress w jednym Programie na rzecz przemian i innowacji społecznych (dalej zwanego Programem), którego podstawowym zadaniem będzie wdrażanie strategii "Europa 2020" i realizacja jej podstawowych celów.
Planowana koperta finansowa na wdrażanie nowego Programu w okresie 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2020 r. wynosi 958,19 mln Euro.
- Mam nadzieję, że nowy instrument stanie się na europejskim rynku pracy narzędziem skutecznej walki z wykluczeniem społecznym, ubóstwem oraz przyczyni się do podniesienia poziomu zatrudnienia - powiedział Tomasz Poręba
W swojej opinii Tomasz Poręba zwraca uwagę na brak wskazania przez Komisję Europejską wartości dodanej nowego Programu, pokrywanie się obszarów wsparcia przewidzianych w nowym Programie z zakresami proponowanymi w ramach funduszy polityki spójności (EFS, EFRR), a także na sztywny pułap procentowy środków kierowanych na rzecz eksperymentów społecznych (17%), który sprawozdawca uelastycznia i ogranicza do 15%. Sprawozdawca podkreśla znaczenie mikrokredytów w kreowaniu nowego zatrudnienia i dynamizacji rynku pracy.
Według Tomasza Poręby łatwy dostęp do mikrofinansowania stanowi niezwykle wymierny element w walce z wykluczeniem społecznym. Stąd propozycja przesunięcia 5% rezerwy na rzecz mikrokredytów.
Zdaniem Poręby z uwagi na wysokie bezrobocie wśród ludzi młodych i absolwentów wyższych uczelni działania prowadzone w ramach Programu muszą zostać ukierunkowane na ich potrzeby.
- Nie możemy jednak zgodzić się na próbę zwiększenia kosztów administracyjnych, która w dobie kryzysu gospodarczego i surowych dyscyplin budżetowych Państw Członkowskich jest nie do zaakceptowania - dodał poseł PiS do PE Tomasz Poręba.
ac
Cała opinia na stronie Parlamentu Europejskiego