Porozumienie o współpracy Województwa Podkarpackiego i Obwodu Lwowskiego
LWÓW. Festiwal Partnerstwa 2016.
Od lewej Oleh Syniutka i Władysław Ortyl
Od piątku do niedzieli (2-4 września 2016) we Lwowie odbywało się V Polsko-Ukraińskiego „Festiwalu Partnerstwa”. To impreza kulturalna, na której wystąpili artyści z Polski, ale także spotkania i konferencje. Organizatorami festiwalu byli Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej, Lviv Rady Regionalnej i Lwowskiej Rady Miejskiej.
W sobotę przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleh Syniutka oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podpisali porozumienie o współpracy. Dotyczy ono projektów współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń, szkoleń, spotkań ekspertów i dziennikarzy .
- To bardzo ważne porozumienie. Chcemy wraz z przyjaciółmi ze Lwowa pokazać, że potrafimy wspólnie dużo zrobić. Chcemy patrzeć na te sprawy, które nas łączą, a jest ich bardzo dużo, szczególnie w kwestiach współpracy transgranicznej. Rozpoczyna się właśnie bardzo ważny program Polska-Ukraina-Białoruś. Przed nami wiele wspólnej pracy i jestem pewien wiele radosnych jej wspólnych efektów – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Marszałek dodał, że w październiku w Rzeszowie odbędzie się konferencja Ministerstwa Rozwoju nt. programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa połączona ze spotkaniem potencjalnych partnerów projektowych ramach nowego konkursu wspomnianego Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA .
Drugi dzień festiwalu miał charakter merytoryczny, ale nie zabrakło akcentów kulturalnych. Dyskusje, prezentacje i wspomniane parafowanie protokołu wypełniły Forum Partnerstwa. Marszałek Władysław Ortyl był panelistą w dyskusji „Obywatele mają głos - formy i mechanizmy partycypacji obywatelskiej w miastach i regionach”, a jej moderatorem był Kamil Czyż zastępca dyrektora Departamentu Promocji w UM Rzeszów. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wypowiadał się podczas panelu „Pomysł na przestrzeń – problemy kształtowania przestrzeni publicznych”
Inne tematy paneli to „Decentralizacja - przedstawienie stanu realizacji reformy administracyjnej na Ukrainie” oraz „Branding - nowoczesne metody promocji miast i regionów”.
W wieczornym koncercie wystąpiły polskie zespoły. Podkarpacie reprezentowała grupy Strefa 50 oraz Trio- X z Przemyśla. Ponadto zaprezentowały się Serencza (woj. Małopolskie) i Mohipisian (Lublin), a także Pablopavo i Ludziki.