CBA w Urzędach Marszałkowskich
RZESZÓW. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło dziś kontrole wydatkowania środków unijnych we wszystkich 16 urzędach marszałkowskich w Polsce.
16 czerwca 2016 CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana.
Kontrolą objęte są procedury podejmowania i realizacji decyzji wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro.
Szczególnemu badaniu CBA będą podlegać programy, w których beneficjentami są same samorządy województw (zarząd województwa przyznawał środki, a podległe mu służby realizowały i później rozliczały projekty).
Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.
Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego- od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.
Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw.
W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości CBA rozszerzy zakres kontroli.