Hucuły w Centrum Turystyki Konnej w Odrzechowej
ODRZECHOWA. Hucuły – siłą pociągową turystyki konnej w Beskidzie Niskim.
Lekcje jazdy konnej pod okiem instruktora, przejażdżki, kuligi, zajęcia z hipoterapii – to tylko niektóre atrakcje jakie czają na wszystkich, którzy chcą poznać piękno Beskidu Niskiego widziane z grzbietu konia.
Z Odrzechowej, gdzie mieści się Kraina Hucuła, można udać się na zwiedzanie nie tylko najbliższej okolicy ale również udać się – na Słowację, dokąd prowadzą dobrze oznakowane szlaki turystyczne.
- Koń huculski doskonale nadaje się do rozpoczęcia przygody z turystyką konną. Z jego grzbietu można zwiedzić stare cerkwie, przydrożne kapliczki oraz inne zabytki kultury materialnej pozostałe po kulturze Łemków. Oprócz wspaniałej przygody czekają lekcje jazdy konnej pod okiem instruktora, przejażdżki, kuligi, zajęcia z hipoterapii i inne formy aktywnego wypoczynku – wyjaśnia Władysław Brejta, prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Odrzechowa sp. z o.o.
To dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 możliwa była realizacja projektu „Polsko – Słowackie Centrum Turystyki Konnej”. Z oferty Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa można teraz skorzystać przez 365 dni w roku.
-W ramach realizacji projektu wybudowano krytą ujeżdżalnię, wyremontowano stajnie oraz dwa „Domki koniarza” na potrzeby szkoleń i turystów, kupiono uprzęże dla koni, komplet ławek i 14 przenośnych boksów dla koni. Realizacja projektu przyczyniła się również do podniesienia kwalifikacji osób mających w przyszłości współtworzyć Polsko - Słowackie Centrum Turystyki Konnej – mówi Magdalena Wolanowska z ZDIZ PIB, kierownik projektu.
W ramach projektu ZDIZ zorganizował następujące działania:
-
Szkolenia:
-
Kurs podkuwaczy
-
Szkolenie zaprzęgowe
-
Kurs dla instruktorów rekreacji ze specjalnością jazda konna
-
Kurs dla Przodowników Górskiej Turystyki Jeździeckiej
-
Szkolenie podstawowe
-
Imprezy
Dzień Dziecka z końmi huculskimi
Powitanie lata z koniem huculskim w Rudawce Rymanowskiej
Polsko – Słowacki rajd konny „Taborem przez granicę”
-
Produkcja filmu promującego konną turystykę pogranicza
-
Opracowanie Strategii Rozwoju Transgranicznej Turystyki Konnej
-
Organizacja sympozjum.
Rezultatem projektu jest funkcjonujące Centrum Turystyki Konnej, które promuje turystykę konną. Efektem tych działań było także wytyczenie szlaku konno - taborowego o długości 210 km. Szlak łączy miejscowości i partnerów funkcjonujących na terenie pogranicza polsko – słowackiego i został wytyczony przez Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Wisłoka”, Nadleśnictwo Rymanów oraz parterów po stronie słowackiej. Szlak został wyposażony w tablice, kierunkowskazy oraz wiaty i zagrody popasowe.
-W krajach europy zachodniej od 2-4% ludzi jeździ konno. W Polsce jazda konna cały czas jest traktowana jako coś dla elity, dla wybranych. My chcemy to przełamywać i pokazywać, że jazda konna to wspaniała przygoda i frajda z obcowania z przyrodą i końmi – przekonuje Władysław Brejta, szef Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Odrzechow.
Projekt „Poprawa atrakcyjności turystycznej terenu Pogórza Karpackiego, poprzez utworzenie Polsko-Słowackiego Centrum Turystyki Konnej oraz rozbudowę infrastruktury turystycznej” realizowany był w okresie od lipca 2013 r. do grudnia 2014 r. Realizowany był przez 5 partnerów polskich: ZDIZ Odrzechowa, Gmina Zarszyn, Nadleśnictwo Rymanów, Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Konika Polskiego i Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Wisłoka” oraz 4 słowackich: Obec Nizna Sitnica, Olka, Vitazovce i Stowarzyszenie Andy.