Regranting dla organizacji społecznych w Tarnobrzegu
TARNOBRZEG. Zmianę w „Programie współpracy Miasta Tarnobrzega z organizacjami pozarządowymi”, wprowadzili tamtejsi radni na kwietniowej sesji Rady Miasta - 28 kwietnia.
O co chodzi? Otóż, miasto będzie już mogło zlecać niektóre zadania publiczne operatorowi - organizacji pozarządowej. Ta w jego imieniu zajmie się przygotowaniem konkursów dotacyjnych oraz przyznawaniem i rozliczaniem dotacji.
Dla samorządu ma być to bardzo korzystne. Przede wszystkim zmniejszy obciążenia organizacyjnych (w tym personalne), jakie wiążą się z przeprowadzaniem otwartych konkursów ofert, monitorowaniem i rozliczeniem wykorzystania przyznanych dotacji.
Władze Tarnobrzega liczą również na to, że wzrośnie skuteczność w dotarciu z ofertą konkursów do różnych organizacji i środowisk, polepszy się także jakość składanych ofert.
Niebagatelną kwestią jest również i to, że dzięki regrantingowi, możliwe często jest również powiększenie puli finansów, o które aplikują organizacje. A to z kolei dzięki wkładom finansowym wniesionym do konkursu przez samych operatorów. Ci bardzo często współpracują bądź reprezentują różnego rodzaju fundacje filantropijne.
Najbardziej znanymi operatorami w naszym kraju są: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Batorego oraz C.S.Mott Foundation.