Konsultacje w sprawie rozszerzenia w gminie Głogów Małopolski
RZESZÓW. Przypomnijmy, prezydent Tadeusz Ferenc chce przyłączyć sołectwa Miłocin, Pogwizdów Nowy i Rudna Mała.
Fot. pogwizdownowy.pl
Konsultacje odbędą się w piątek (4 marca 2016), w Urzędzie Miejskim w Głogowie Młp. od godziny 8.00 do godziny 19.00.
„Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej konsultacje będą przebiegać w następujący sposób:
1. Osoba głosująca udziela odpowiedzi na pytanie o treści: ,,Czy jesteś za włączeniem sołectw Miłocin, Pogwizdów Nowy i Rudna Mała do gminy miasto Rzeszów?”.
2. Głosowanie polega na umieszczeniu w odpowiedniej rubryce pytania: ,,Jestem za”, ,,Jestem przeciw”, ,,Wstrzymuję się” znaku „X” i złożenie podpisu na ankiecie konsultacyjnej.
Oddany głos jest ważny, jeżeli w ankiecie konsultacyjnej zostanie postawiony w polu kwadratu, znak „X” przy jednej z trzech odpowiedzi.
3. Wypełnione ankiety konsultacyjne mieszkańcy wrzucają do urny do głosowania zlokalizowanej w Urzędzie Miejskim w Głogowie Małopolskim – Kancelaria ogólna.
Wyniki konsultacji zostaną ogłoszone poprzez ich wywieszenie w siedzibie Urzędu Miejskiego w Głogowie Małopolskim.” (strona UG Głogów Młp.)
Tymczasem podczas wtorkowej sesji Rady Miasta w Rzeszowie, ponownie doszło do sporu zwolenników obecnej formuły rozszerzania granic Rzeszowa, z jej przeciwnikami.
- Mam wrażenie, że pan prezydent zatrzymał się trochę w czasie - mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa - Te same argumenty, te same okoliczności, które miały miejsce kiedyś, dzisiaj przywołuje po to, żeby uzasadniać poszerzenie, które jest już mniej potrzebne. Człowiek w działaniu powinien dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. A one się istotnie zmieniły.
Zdaniem Andrzeja Deca, Rzeszów może się poszerzać, ale nie musi. W perspektywie są przecież olbrzymie koszty, jakie Rzeszów będzie musiał ponieść na zagospodarowanie nowych terenów. Innymi słowy, nic na siłę. I podaje tutaj przykład w jaki sposób doszło do poszerzenia Zielonej Góry. Tam władze miasta doszły do porozumienia z okolicznymi gminami, przedstawiły im konkretne propozycje i rozwiązania. Efekt? W referendum mieszkańcy zagłosowali za przyłączeniem się do miasta.