„Czerwona Księga Roślin Województwa Podkarpackiego”
PODKARPACKIE. Które gatunki są zagrożone lub wręcz już w naszym regionie wymarłe?
„Czerwona Księga Roślin Województwa Podkarpackiego” jest pierwszym tego typu dziełem opracowanym dla naszego regionu. Przygotowana i wydana została w ramach projektu „Zielone Podkarpacie – popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia”. Przez rok pracował nad nią zespół ekspertów z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Publikacja ukazuje skalę zagrożeń poszczególnych składników szaty roślinnej, zarówno gatunków, jak i zbiorowisk roślinnych.
Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej zostały zawarte charakterystyki dotyczące aktualnego statusu poszczególnych gatunków, rozmieszczenia stanowisk, a także informacje na temat siedlisk występowania i głównych czynników zagrażających ich populacjom. Uwzględniono blisko 150 gatunków roślin: już wymarłych, zagrożonych wyginięciem lub też występujących bardzo rzadko w naszym regionie. W drugiej części omówiono zagadnienia dotyczące zanikających bądź narażonych na wyginięcie 70 zbiorowisk roślinnych oraz czynników przyczyniających się do ich ustępowania.
Wydawnictwo dystrybuowane jest nieodpłatnie do bibliotek i szkół różnego szczebla, instytucji, organizacji związanych z ochroną przyrody, popularyzacją różnorodności biologicznej naszego województwa oraz samorządów.
Publikacja została wydana przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” w ramach projektu „Zielone Podkarpacie – popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym” dofinansowanego ze środków MF EOG na lata 2009 - 2014.