Pamięci żołnierzy 1920 roku
W Lipowcu, koło Winnicy na Ukrainie, została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa, upamiętniająca żołnierzy Wojska Polskiego i armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, poległych w walkach z oddziałami rosyjskich bolszewików w czerwcu 1920 roku.
Obchody odbyły się 25 września 2015 roku przed miejscową kaplicą katolicką, gdzie duchowni kościołów rzymsko-katolickiego i prawosławnego (Patriarchatu Kijowskiego), przedstawiciele władz polskich i ukraińskich oraz okoliczni mieszkańcy uczcili zarówno poległych w walce, jak i bestialsko pomordowanych żołnierzy wojsk polskich i ukraińskich.
Przedstawiciele: Ambasady RP w Kijowie, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, sejmiku podkarpackiego oraz tutejszego polskiego Towarzystwa „Kresowiacy” złożyli wieniec, kwiaty i znicze. Uczestnicy wysłuchali również listu prezesa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz wzięli udział w odsłonięciu wystawy o sojuszu Piłsudski-Petlura. Był też program artystyczny w językach ukraińskim i polskim.
Uroczystość zbiegła się z konferencją naukową w Winnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym na temat historii miast i miasteczek Podola. Wśród licznych referatów ukraińskich archeologów, historyków i krajoznawców znalazło się wystąpienie dr Jacka Magdonia (radnego sejmiku województwa podkarpackiego) na temat Dowództwa Etapów Wojsk Polskich na Ukrainie z siedzibą w Winnicy w 1920 r.
Dyskusja wybiegła daleko poza temat sojuszu marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury. Ukraińcy byli też zainteresowani funkcjonowaniem samorządów w Polsce w XXI wieku.
W konferencji wzięli udział prezes obwodowej administracji państwowej (wojewoda) winnickiego Walerego Korowija oraz wiceprzewodnicząca winnickiej rady obwodowej Natalia Solejko.
Oprac. Walery Franczuk