Parada Konna 2015 w Żarówce
ŻARÓWKA, POW. MIELECKI. Podczas 7. Parady Konnej w Żarówce licznie przybyli miłośnicy zwierząt mieli okazję podziwiać piękne konie rasy: małopolskiej i polski koń zimnokrwisty. Klacze tych właśnie ras wzięły udział w czempionatach.
Klacz Moda. Fot. Archiwum
Konie małopolskie to półkrwi angloaraby hodowane w południowo-wschodniej Polsce. Są wytrwałe w pracy, urodziwe, o szczupłej budowie i doskonale się poruszają. Konie te wywodzą się swymi liniami żeńskimi od miejscowych koni chłopskich o dużym udziale krwi koników polskich. Są płodne, długowieczne, niewybredne, mają dużą odporność na choroby i trudne warunki bytu oraz są wytrzymałe w pracy. Rodzima populacja klaczy została w XVIII w. uszlachetniona końmi: perskimi, turkmeńskimi i arabskimi.
Z kolei polskie konie zimnokrwiste to średniej budowy zwierzęta w typie pospiesznoroboczym. Są zbliżone genetycznie do koni ardeńskich. Obecnie istniejąca rasa wyhodowana została w XIX wieku na bazie rodzimych małych koni roboczych, uszlachetnianych importowanymi końmi zimnokrwistymi, głównie z Belgii, Francji i Niemiec.
I właśnie konie tych ras mieszkańcy różnych zakątków Podkarpacia i Małopolski mieli okazję zobaczyć w niedzielę w Żarówce. W ramach czempionatu komisja w składzie: przewodnicząca Teresa Pracuch – dyrektor z Małopolskiego Związku Hodowców Koni oraz Jan Płocica, dokonała wyboru czempionek i wiceczempionek. W obu konkursach wystartowało po pięć klaczy. Były one oceniane pod względem wyglądu, jak również tego, jak radzą sobie w ruchu – w stępie i kłusie.
Czempionką w rasie małopolskiej została Moda Zbigniewa Bały z Podlesia, a wiceczempionką Hessa Huberta Majkutewicza z Kawęczyna. Trzecie miejsce zajęła Platyna Moniki Rębisz z Komorowa.
Natomiast w gronie klaczy rasy pkz tytuł czempionki przypadł Abwerze Tadeusza Skrzyniarza z Dulczy Małej. Wiceczempionką została Atrapa Janusza Wiktora z Kamionki. Trzecia lokata przypadła Herze Marka Szota z Woli Mieleckiej.
Parada Konna jest organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Radę Sołecką w Żarówce z jej pomysłodawcą, sołtysem Aleksandrem Mrozem na czele, przy współpracy z Okręgowym Związkiem Hodowców Koni z Rzeszowa, OSP w Żarówce i Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Patronat nad imprezą objęli: marszałek województwa podkarpackiego, starosta mielecki i burmistrz Radomyśla Wielkiego.