Powstały mieszkania chronione dla uchodźców z Ukrainy na Podkarpaciu
PODKARPACKIE.
Dziś (poniedziałek, 25 listopada 2024 r.) podczas konferencji prasowej poseł Zdzisław Gawlik, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu zadał pytanie, po co samorząd województwa podkarpackiego kupuje mieszkania w różnych miastach. Polityk zapewnił, że nie krytykuje tego, ale chce wiedzieć jaki jest motyw.
Dziennikarze sugerowali, że to mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Potwierdził to w późniejszej wypowiedzi marszałek Władysław Ortyl.
W pierwszym etapie realizacji projektu do mieszkań kierowani będą obywatele Ukrainy, uciekający przed wojną, przede wszystkim matki z dziećmi oraz osoby starsze.
W przypadku braku osób z Ukrainy (lub po zakończeniu wojny), lokale te zostaną przeznaczone na mieszkania chronione treningowe, chronione wspierane lub wspomagane i będą wykorzystywane na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej (zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą pomocy społecznej - treningowe i wspomagane), tj. osoby z niepełnosprawnościami, osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej itp. Po zakończeniu okresu trwałości mieszkania pozostaną w dyspozycji samorządu województwa.
Województwo kupiło lokali mieszkalnych w (powiat rzeszowski - 3 lokale , Krosno - 6, Przemyśl - 4, Tarnobrzeg - 5) wraz z wyposażeniem ich w sprzęt umożliwiający realizację funkcji mieszkaniowych. Łącznie lokale mieszkalne przeznaczone są do korzystania przez min. 43 osoby.
Wspierane inwestycje uwzględniały dostosowanie infrastruktury i wyposażenia do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Wartość ogółem projektu: 12 614 648,60 zł, w tym dofinansowanie z to aż 12 609 968,60 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
.