Polska prezydencja na półmetku
RZESZÓW. Dziś (poniedziałek, 17 października) na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyła się konferencja informacyjna nt. polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronat medialny objął m.in. portal gospodarka podkarpacka.pl.
Podczas konferencji, której uczestnikami byli studenci WSIiZ i Politechniki Rzeszowskiej, a także uczniowie, mówiono o Partnerstwie Wschodnim, spotkaniu COREPER I Trip czy programie kulturalnym.
- Państwa wchodzące w skład Partnerstwa Wschodniego to kraje znajdujące się w naszym najbliższym sąsiedztwie - mówiła Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego. - Dlatego tak niezwykle istotne jest dołożenie starań, aby nasze wzajemne relacje przebiegały prawidłowo.
Rafał Rudnicki kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce mówił m.in. o akcjach happeningowych, a także o oficjalnych spotkaniach na szczeblu europejskim opowiedział
Rudnicki zachęcał też studentów do odbywania staży w Komisji Europejskiej. Można wyjechać do Brukseli czy Luksemburga, ale też pracować w Warszawie.
- Są jednostki, w których liczna chętnych wielokrotnie przekracza liczbę miejsc, ale jak ktoś interesuje się rybołówstwem, to na pewno dostanie się – tam kandydatów nie ma zbyt wielu mówił.
Pełnomocnik wojewody ds. polskiej prezydencji Katarzyna Lechowska opowiedziała o udziale Podkarpacia w polskiej prezydencji. Przypomnijmy, że u nas 21-23 lipca odbyło się „Nieformalne Spotkanie Zastępców Stałych Przedstawicieli w Komitecie COREPER I”. Punkty podróży obejmowały m.in. Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej, Zamek-Muzeum w Łańcucie, WSK Rzeszów, przejście graniczne w Medyce. Jak zapewniła chodziło o pokazanie miejsc mniej stereotypowych.
Katarzyna Lechowska przedstawiła też Priorytety dla regionu w związku z prezydencją:
- nowoczesność, innowacje i edukacja,
- tradycja, wielokulturowa i bogata historia,
- bioróżnorodność i walory turystyczne,
- ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
Pełnomocnik dodała, że w są w Polsce województwa, w których nie odbywały się żadne imprezy czy spotkania związane z prezydencją.
Zgodnie z hasłem I, Culture (Ja, kultura) głównym założeniem programu kulturalnego polskiej prezydencji jest wskazanie na kulturę, jako czynnika wywołującego zmiany społeczne. Mówiła o tym Ewa Nowak-Koprowicz z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych WSIiZ. Dodała również, że program kulturalny jest głównym elementem polskiej promocji, realizowanym zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
- Polska prezydencja to historyczny i przełomowy moment dla naszego kraju. Jesteśmy już prawie na półmetku tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, a realizowane w jego ramach przedsięwzięcia stanowią doskonałą okazje do promocji naszego kraju - podsumowuje Dominik Łazarz, dyrektor RCIE. - Dzięki dzisiejszemu spotkaniu młodzi ludzie dowiedzieli się, o tym jak przebiegało nasze kierownictwo w Radzie Unii w ostatnich miesiącach. Ponadto mówiliśmy o ważnych wydarzeniach politycznych i kulturalnych w kraju oraz o tym, co działo się w regionie.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
ac