Nowoczesne silosy zbożowe w Głuchowie
GŁUCHÓW, POW. ŁAŃCUCKI. Otwarta została baza magazynowo-suszarnicza Grupy Producentów Rolnych „San” w Łące.
Kilka dni temu w Głuchowie otwarta została nowoczesna baza zbożowa. Łącznie powstały cztery silosy mogące pomieścić po 2100 ton każdy, dwa silosy po 1000 ton, 3 silosy buforowe każdy 330 ton; suszarnia kukurydzy mokrej o wydajności 240 ton na dobę; czyszczalnia; kosz przyjęciowy; laboratorium z wyposażeniem do badania jakościowego zbóż i rzepaku; waga samochodowa; urządzenie do poboru prób ze środków transportu.
Wydajność urządzeń to ok 130 t na godzinę przy wydaniu i przyjęciu. Obiekt jest w pełni skomputeryzowany.
Inwestycja dofinansowana jest funduszy unijnych (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013), a zrealizowana została przez Grupę Producentów Rolnych „San”. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8,3 mln zł, z czego ponad 3,8 mln zł (czyli ponad 30 procent to unijne wsparcie, działanie „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.
- Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego rodzaju w Polsce i Europie – mówi Marek Ordyczyński, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, która zarządza PROW-em.
Całość pracy sterowana jest za pomocą komputera. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie schładzalnika do ziarna. Dzięki tej technologii można obniżyć koszty przechowania ziarna zbóż i rzepaku.
- Magazyny zbożowe w Głuchowie, to jedna z trzech takich inwestycji podkarpackich rolników, która pokazuje, że warto zrzeszać się w grupy producenckie – dodaje Marek Ordyczyński.
Z kolei członek zarządu województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar uważa, że nowa baza rozwiąże wiele problemów, chociażby takich jak możliwości pozyskania dobrych parametrów w okresie zbiorów czy też oczekiwania na korzystniejsze ceny produktów rolnych.
- Mam nadzieję, że ta nowa inwestycja przyczyni się również do integracji lokalnego środowiska producentów rolnych – mówił Lucjan Kuźniar. - To bardzo dobry przykład wspólnego działania, a tym samym umacniania pozycji podkarpackich rolników na trudnym i wymagającym rynku.
Grupa Producentów Rolnych „San” działa w powiatach: łańcuckim, rzeszowskim, przeworskim, przemyskim oraz w gminie Biłgoraj. Specjalizuje się w produkcji ziaren zbóż i nasion roślin oleistych (pszenica, kukurydza, jęczmień browarny, rzepak). Założyło ją w 2011 roku 28 rolników indywidualnych oraz jedna Spółdzielnia Produkcyjna. Dziś San liczy 37 członków, a prezesem jest Jan Bieniasz.
W latach 2011- 2014 sprzedano za pośrednictwem spółdzielni następujące ilości zbóż i roślin oleistych: jęczmień browarny: 307,240 t , jęczmień konsumpcyjny : 691,880 t, kukurydza: 9 542,930 t, pszenica paszowa: 5 960,13 t , rzepak: 6 881,380 t, pszenica konsumpcyjna: 5 958,43 t, kukurydza mokra: 1 571,200 t. Spółdzielnia prowadzi także wspólne zakupy środków do produkcji m. in. nasion, wapna.
W otwarciu udział brali: dyrektorzy instytucji okołorolniczych, w tym dyrektorzy agencji rolnych, organizacji samorządowych wszystkich szczebli, prezesi rolniczych spółdzielni produkcyjnych, grup producentów rolnych oraz rolnicy z Podkarpacia.