Likwidacja kolegiów językowych na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Mniej szkół wyższych - radni podjęli decyzję.
Dziś (poniedziałek, 23 lutego 2015) sejmik podjął decyzję o likwidacji sześciu kolegiów nauczycielskich. Likwidacja wynika zarówno z mniejszego zainteresowania słuchaczy, jak i ze zmiany przepisów.
- Pierwotnie likwidacja miała miesce miejsce w 2013, ale uznaliśmy, że to zbyt nagły krok, nie było działań osłonowych, dla słuchaczy jak dla i pracowników – wyjaśniał marszałek Władysław Ortyl. - Niemożliwe był też przekształcenie tych placówek w inne instytucje, jak w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Mielcu, czy inne szkoły.
Pracę straci łącznie 34 ludzi (w przeliczeniu na etaty jest to 27,7). Radni (Czesław Łączak i Wiesław Lada) pytali, czy pracowników moga przejąć inne jednostki podległe samorządowi województwa. Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Maria Kurowska odpowiadali, że jest to możliwe i będzie analizowane, ale zależeć ma od potrzeb tych jednostek. Niektórzy chcą wziąć odprawy lub odchodzą na emeryturę.
- Rozmowy w tej sprawie prowadzimy też z innymi samorządami – mówiła Maria Kurowska.
Radny Łączak pytał także co stanie z budynkami i majątkiem. Według wyjaśnień marszałek Kurowskiej w Leżajsku, Ropczycach i Nisku pomieszczenia były wynajmowane od samorządów, więc po likwidacji wrócą do właściciela. W Przemyślu budynek przejmie Muzeum, a w Dębicy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Natomiast w Rzeszowie w zabytkowym obiekcie przy ulicy Lisa-Kuli znajdą siedzibę niektóre departamenty Urzędu Marszałkowskiego.
Większość radnych poparła uchwałę. Czworo wstrzymało się od głosu.