Opinie

Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. więcej »
Zobacz także
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
Co się stało z amerykańskimi Patriotami z Jasionki? Co na to Rosjanie. Opinie dziennikarzy DGP
Zbigniew Parafianowicz i Marek Tejchman o tym, co oznacza wycofanie amerykańskiego wojska z ochrony hubu zaopatrującego Ukrainę, walczącą z Rosją.
Albo wiatraki, albo drożej za energię elektryczną. Opinia Bartłomieja Derskiego
Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej płacić za energię elektryczną. To ma się zmienić. Powstał rządowy projekt ustawy, ale dla polityków ważne są głosy wyborców.
-
Jak sfinansować wydatki obronne państwa. Kilka rozwiązań
Jak sfinansować wydatki obronne państw członkowskich UE zwiększone do poziomu 2% ich PKB? Trzy opcje: cięcia innych wydatków, finansowania długiem, podnoszenia podatków. Omawiamy koszt każdego z tych scenariuszy więcej »
-
Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności
Energia wyprodukowana w instalacjach słonecznych i wiatrowych może skutecznie ograniczyć udział węgla w polskiej energetyce i ciepłownictwie. Eksperci fińskiej spółki Wärtsilä Energy obliczyli, że przy wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań i elastycznych technologii w ciągu dekady udział węgla w instalacjach ciepła systemowego może spaść z 80 do 8 proc., a w energetyce – z 61 do 27 proc. więcej »
-
Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac
Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natomiast niewiadomą pozostaje kształtowanie się cen surowców w dalszej części roku. więcej »
-
Klimat i energetyka w dyskusjach przed wyborami samorządowymi
Trwające od kilku miesięcy protesty rolników siłą rzeczy spowodowały, że temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz inne kwestie klimatyczne i energetyczne dominowały w kampanii przed wyborami samorządowymi. Z nowego raportu Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju wynika, że mogą też zdominować prace samorządów po wyborach. więcej »
-
Jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflację?
Sytuacja finansów naszego kraju już rok wcześniej była trudna, a w tym nie zapowiada się lepiej. Według metodologii europejskiej za 2023 rok Polska miała 6% deficytu, w 2024 roku ma być tylko ciut lepiej, bo w okolicach 5-5,5%. To oczywiście szacunki, bo kluczowe będzie, czy uda się osiągnąć zakładaną kwotę wpływów do budżetu, przede wszystkim z podatków - twierdzi analityk walutowy Krzysztof Pawlak. więcej »
-
Spadła sprzedaż pomp ciepła w Polsce
Ubiegły rok nie był udany dla branży urządzeń grzewczych – przyznaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Sprzedaż w tym sektorze spadła o ponad 30 proc., a w przypadku domów jednorodzinnych o około 40 proc. Zmienić to może m.in. wprowadzenie specjalnej taryfy dla pomp ciepła oraz obniżenie VAT–u na energię elektryczną. więcej »
-
Na blokadzie przejść towarowych z Ukrainą Polska może stracić więcej niż nasz wschodni sąsiad
Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi taniego ukraińskiego zboża do Polski. Oprócz manifestacji i rozmów z rządem protestujący blokują polsko-ukraińskie przejścia towarowe, przepuszczając po dwa tiry na godzinę. Bojkot towarów z Ukrainy może spowodować analogiczny gest ze strony Ukraińców, co zaszkodzi polskiemu eksportowi w tym kierunku. więcej »
-
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce dobrą lokatą kapitału dla Amerykanów
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest dla Amerykanów dobrą lokatą kapitału; zagwarantowanie odbioru energii elektrycznej przez państwo po określonej cenie powoduje, że dla inwestora jest to bezpieczna lokata – powiedział PAP dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej oi prezes Instytutu Polityki Energetycznej. Artykuł cytują branżowe media. więcej »
-
Lokalne spółdzielnie energetyczne mogą być rozwiązaniem problemu ubóstwa energetycznego
Według Instytutu Badań Strukturalnych w Polsce ubóstwo energetyczne dotyka ok. 1,5 mln gospodarstw domowych. Statystyki pokazują, że jest to również kobiecy problem – prawie co czwarte z tych gospodarstw jest prowadzone przez samotnie mieszkającą kobietę lub samotną matkę. Eksperci wskazują, że rozwiązanie tego problemu wymaga nie tylko wsparcia finansowego. więcej »
-
Rzeszów 2050: Ustawa o Aglomeracji Rzeszowskiej szansą na skok cywilizacyjny
Kiedy na horyzoncie majaczą miliardy z Krajowego Programu Odbudowy i dla stolicy województwa pojawia się szansa cywilizacyjnego awansu, warto zastanowić się nad wieloaspektową - nie tylko prawną - koncepcją Aglomeracji Rzeszowskiej. więcej »