Opinie

Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. więcej »
Zobacz także
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
Co się stało z amerykańskimi Patriotami z Jasionki? Co na to Rosjanie. Opinie dziennikarzy DGP
Zbigniew Parafianowicz i Marek Tejchman o tym, co oznacza wycofanie amerykańskiego wojska z ochrony hubu zaopatrującego Ukrainę, walczącą z Rosją.
Albo wiatraki, albo drożej za energię elektryczną. Opinia Bartłomieja Derskiego
Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej płacić za energię elektryczną. To ma się zmienić. Powstał rządowy projekt ustawy, ale dla polityków ważne są głosy wyborców.
-
Ceny żywności w maju 2024 niższe przed rokiem?
Według szacunków analityków Banku BNP Paribas Polacy mogą zapłacić za majówkowe zakupy mniej niż rok temu – choć to zależy od doboru produktów w koszyku. Pieczywo, burgery i steki będą droższe, za to tańszy będzie kurczak. Powody do radości będą mieli miłośnicy warzyw, których ceny wyraźnie spadły w porównaniu do 2023 r. więcej »
-
Liczba oszustw w internecie będzie rosnąć
Głównym zagrożeniem pozostaje phishing, oparty na coraz bardziej wyrafinowanej socjotechnice. W 2023 roku polscy internauci często klikali w linki zachęcające do szybkich i zyskownych inwestycji, ale też kierujące do fałszywych stron sklepów, kurierów czy promocji – wynika z nowego raportu CERT Orange Polska. Nadal bardzo popularne jest również tzw. oszustwo na kupującego oraz oprogramowania szpiegowskie. więcej »
-
Czy nadchodzący sezon będzie udany dla producentów piwa?
Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych głównie z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności przy jednoczesnym, postępującym spadku spożycia „złotego trunku” przez konsumentów. Co przyniosą kluczowe dla branży miesiące letnie? Z jakimi piwnymi trendami i nowymi kategoriami produktowymi firmy wiążą swoje największe nadzieje?\n więcej »
-
Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym
W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Eksperci i branża wskazują m.in. na konieczność rozwoju systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz regulacji sprzyjających inwestorom. więcej »
-
Inwestycje przedsiębiorstw słabością polskiej gospodarki
Choć przez 20 lat obecności w UE Polskę pod względem tempa wzrostu PKB wyprzedziła tylko Irlandia i Malta, to jednak polska gospodarka ma jedną wielką słabość, a są nią inwestycje przedsiębiorstw. więcej »
-
Jak ukształtuje się poziom inflacji w najbliższych miesiącach 2024 r.
Marzec 2024 r. pozostanie dołkiem inflacji przez najbliższych kilka kwartałów. Przed nami wzrost inflacji. Na koniec 2024 r. inflacja CPI będzie kształtować się blisko poziomu 3,8%. więcej »
-
Co może przesądzić o długoletnim wzroście polskiego PKB
Biznes dostrzega szanse w nowych obszarach, w tym lokujących się w Polsce inwestycjach przenoszących do Europy i Polski strategiczne gałęzie gospodarki. Odbudowa inwestycji prywatnych przesądzi o trwałości wzrostu polskiego PKB na wiele lat – wynika z raportu ING i Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Inwestycje w Polsce oczami biznesu. Regres i nadzieje”. więcej »
-
Jak zakaz handlu w niedziele wpływa na zużycie energii?
Sześć na siedem odłączeń fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych w ciągu ostatniego miesiąca miało miejsce w dniach, kiedy rząd nie pozwala na otwieranie sklepów. więcej »
-
Jak przywrócenie VAT na żywność wpłynie na małe sklepy?
Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów. O tym, że w handlu detalicznym, nie jest łatwo świadczą rosnące zaległości. więcej »
-
Jaka będzie kadencja nowej Rady Miasta Rzeszowa? Opinia Andrzeja Deca
RZESZÓW. więcej »