Nowy gmach Politechniki Rzeszowskiej już gotowy
RZESZÓW. Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne dla Politechniki Rzeszowskiej już gotowe. Za kilkanaście dni odbędzie się w nim inaugurację roku akademickiego 2011/2012.
Rozpoczęta w grudniu 2009 roku inwestycja jest największą w historii Politechniki Rzeszowskiej. Wartość kontraktu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej przekroczyła 50 mln zł netto. Budowę prowadził Skanska S.A.
Nowoczesny kompleks dydaktyczny o powierzchni ponad 12 tys. m kw. ma parking podziemny dla 100 samochodów. W budynku znajdują się: jedyna na Podkarpaciu biblioteka techniczna, specjalistyczne sale wykładowe m.in. dla 200, 170 i 150 osób, amfiteatralna aula dla 400 studentów ze sceną, nadsceniem, garderobami, sanitariatami i prysznicami oraz laboratoria komputerowe i naukowo-badawcze oraz i pomieszczenia biurowe.
Charakterystycznym elementem obiektu jest nieregularny dach, którego kopuła przypomina kroplę wody (ale niektórym też wieloryba). Jego realizacja była sporym wyzwaniem zarówno konstruktorskim, jak i logistycznym. Aby konstrukcja dachu mogła być prawidłowo zmontowana, dźwigary nośne wykonane jako prefabrykaty musiały być podparte na różnych wysokościach. Długie arkusze z blachy tytanowo-cynkowej zostały dostosowane do krzywizn dachu i ułożone starą techniką dekarską na tzw. rąbek stojący. Nim je zamontowano, trzeba było sprowadzić aż aż z okolic Torunia. Transport trwał trzy dni i wymagał specjalnego zezwolenia ze względu na ponadnormatywną szerokość i długość składu samochodowego.
- Dużym wyzwaniem dla całego zespołu w trakcie realizacji prac była wczesna i mroźna zima 2009/ 2010 oraz upalny i deszczowy rok 2010 - mówi Jan Lech, ze Skanska, kierownik budowy. - Wykonanie robót ziemnych i fundamentów w warunkach dużych opadów śniegu i niskich temperatur na organicznych gruntach nasypowych wymagało od naszej załogi dużej wiedzy i zaangażowania. Wyzwaniem była również dla nas skala całego przedsięwzięcia, ponieważ w szczytowym momencie na naszym projekcie zatrudnionych było 250 osób.
W konkursie organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy na bezpieczną budowę roku 2010 właśnie inwestycja zajęła pierwsze miejsce na terenie województwa podkarpackiego.
ac