Rośnie liczba zatrudnionych w Urzędzie Wojewódzkim
PODKARPACKIE. Samorządowcy obawiają się, że zabraknie pieniędzy na prowadzone przez nich zadania.
Andrzej Ożóg i Stanisław Ożóg
Poseł do Parlamentu Europejskiego Stanisław Ożóg oraz burmistrz Sokołowa Małopolskiego Andrzej Ożóg obawiają się, że może zmniejszyć się finansowanie zadań samorządu terytorialnego. W lipcu wojewoda Malgorzata Chomycz-Śmigielska zwróciła się do samorządów z prośbą o podanie ilości prowadzonych i zakończonych spraw, wynagrodzenia pracowników oraz czasu na załatwienie jednej sprawy. Ma to posłużyć przygotowaniu nowych kryteriów podziału dotacji celowej na zdania zlecone jednostkom samorządu terytorialnego (administracja publiczna).
Stanisław Ożóg pyta czy w architektura albo geodezja to zadania zlecone czy własne? Jego zdaniem Ministerstwo Finansów nie chce tego podać.
- Dlatego domagałem się nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - mówi.
- W tej chwili 30 proc. rzeczywistych wydatków jest pokrytych – mówi burmistrz Andrzej Ożóg. - Zwróciłem się z zapytaniem o ilość pracowników w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Okazało się, że rośnie zatrudnienie, jak i płace.
Np. na koniec 2005 roku zatrudnionych było 612 osob, w ciągu następnych lat liczba zatrudnionych malał. W 2008 roku wynosiła 509, a w 2009 512 osób. Od tego czasu zaczęła rosnąć, w połowie 2014 roku było to już 638 osób. Rosnąć zaczęły też płace – z 17 mln 746 tys. zł w 2008 do 26 mln 692 tys. zł na koniec 2013 roku.
- Przyczyny zwiększenia zatrudnienia wynikały głównie z przejęcia zadań i części pracowników z ustawowo zlikwidowanych jednostek, tj.: Podkarpackiego Centrum Zdrowia Publicznego w Rzeszowie, Zakładu Obsługi Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki – Terenowego Banku Danych w Rzeszowie oraz Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Rzeszowie, ustawowego obowiązku utworzenia w strukturach urzędu nowej komórki organizacyjnej, tj. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, a co za tym idzie zatrudnienia 49 osób do realizacji zadań przypisanych tej komórce organizacyjnej (numer alarmowy 112) – informuje Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.