VIII Festiwal Podkarpackie Smaki - wyniki konkursu
PODKARPACKIE. Ponad 120 producentów zgłosiło na konkurs 152 produkty.
Jury ocenia produkty. Fot. Adam Cyło
W niedzielę (15 czerwca 2014 roku) odbyły się VIII Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackich Smaków” w Górnie. Prezentacji kilkuset produktów tradycyjnych towarzyszył konkurs.
Jury w składzie Zofia Kochan (Urząd Marszałkowski), Janina Kamińska (Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego), Ewa Szeliga-Niedziałek (Radio Rzeszów) prof. Jan Krupa (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Mariusz Bednarz (Urząd Marszałkowski), Jan Dec (Smak Górno) i Krzysztof Zieliński (Pro Carpathia, podkarpackiesmaki.pl) wybierało najlepszy produkty w kilku kategoriach.
W konkursie, do grupy „Produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych” zgłoszonych zostało 22 wyroby (na 162 wpisane na listę . 1 miejsce zajęła róża ucierana podkarpacka z Gospodarstwa Agroturystycznego Anny Wójcickiej „Lotnia” w Górkach. 2 miejsce w tej kategorii zajął Ser Kornaka w zalewie ziołowej z KGW w Nockowej. 3 miejsce serwatka Wielkanocna Handzlowska Małgorzatz Magryś z Handzlówki.
Znacznie więcej, bo aż 130 wyrobów zgłoszonych do konkursu jako „Produkt pretendujący do miana produktu tradycyjnego”. Podzielono je na 10 kategorii.
- „Sery i inne produkty mleczne” ser wołoski z Gospodarstwa Rolnego Kazimiery Smoleń z Królika Polskiego,
- „Mięso świeże oraz produkty mięsne” - kaczka z pieca Agnieszki Smalisz z Pysznicy,
- „Produkty rybołówstwa w tym ryby” - karasiowe pulpety Anny Kumięgi z Koziarni,
- „Nasiona, orzechy, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i inne) - dżem z zielonych pomidorów KGW z Nowej Wsi,
- „Wyroby piekarnicze” chleb wiejski z czarnuszką Wiesława Kobiernika z Wólki Sokołowskiej,
- „Miody” miód pszczeli z pyłkiem z pasiek Jana Sebzdy z Soniny,
- „Gotowe dania i potrawy” ex aequo: kogucik z kurką pod chlebową chmurką dzieło Heleny Idzik z miejscowości Przędzel oraz luloki Ewy Giełdon z Wolicy Piaskowej.
- „Napoje alkoholowe i bez alkoholowe” sok z pokrzywy konserwowany miodem z Gospodarstwa Ekoturystycznego EkoChatka z Błędowej Tyczyńskiej oraz nalewka z mięty „Miętówka” z KGW Przędzelanki z miejscowości Przędzel.
Nie przyznano nagród w kategoriach „Oleje i tłuszcze” oraz „Inne”. Zgłoszonych było tam zresztą bardzo niewiele wyrobów (do "Inne" - tylko jeden).