Podkarpaccy posłowie w nowej komisji ds. polityki senioralnej
WARSZAWA, PODKARPACKIE. Parlament zajmie się osobami starszymi.
Poseł Mirosław Pluta
W grudniu zeszłego roku rząd przyjął tzw. pakiet dla seniorów. Składają się na niego: założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020, Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020 oraz założenia programu "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" - 2014-2020. Na początku maja 2014 powołana została też komisja ds. polityki senioralnej.
Do zadań komisji, będą należały sprawy dotyczące różnych wymiarów życia osób starszych m.in. zdrowia i samodzielności, aktywności zawodowej osób 50+, aktywności edukacyjnej; społecznej i kulturalnej, wolontariatu, tzw. srebrnej gospodarki i relacji międzypokoleniowych.
- Starość jest okresem życia. Mówienie i patrzenie na starość przez pryzmat choroby daje mit starości schorowanej, z którą mamy problemy. A przecież tak nie jest. W okresie starości ludzie są najbardziej zróżnicowani. Jedni potrzebują działań wspomagających, a inni profilaktyki, by nie było problemu zdrowotnego. Mam ogromny szacunek do ludzi starszych i ich doświadczenia życiowego, dlatego zależało mi, abym mógł pracować w komisji ds. polityki senioralnej – mówi poseł Mirosław Pluta, jeden z członków.
Do komisji zapisali się też Józefa Hrynkiewicz (PiS, wiceprzewodnicząca) oraz Dariusz Dziadzio (PSL), Andrzej Szlachta (PiS), Kazimierz Ziobro (niezależny)
Posłowie wprowadzili ponadto do regulaminu Sejmu zmianę, która umożliwi posłowi zasiadanie w trzech komisjach stałych, a nie - jak to było do tej pory - tylko w dwóch. np. Mirosław Pluta zasiada jeszcze w komisji infrastruktury oraz w komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.