Opadają wody na Podkarpaciu 20 maja 2014
PODKARPACKIE. Informacja o sytuacji hydrologicznej na terenie województwa podkarpackiego – stan na 20 maja 2014 r. godz. 6.00
Fot. Policja
Stany alarmowe przekroczone są na Wiśle w Szczucinie i Sandomierzu z tendencja spadkową, natomiast przekroczenia stanów ostrzegawczych notowane są na wodowskazach: Koło (Wisła), Nisko i Radomyśl nad Sanem (San) w Rudzie Jastkowskiej ( Bukowa). Na wymienionych wodowskazach również obserwowana jest tendencja spadkowa. Na najbliższe dni przewidywana jest dalsza stabilizacja sytuacji hydrologicznej na terenie województwa.
Wczoraj w związku z poprawą sytuacji hydrologicznej wojewoda odwołała alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: mieleckiego, części pow. tarnobrzeskiego – Gm. Grębów i UMiG Nowa Dęba, części pow. stalowowolskiego – M. Stalowa Wola i gmin Pysznica i Bojanów, niżańskiego oraz pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów dębickiego i ropczycko – sędziszowskiego. Nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla części powiatu tarnobrzeskiego – w gminach Gorzyce, Baranów Sandomierski i dla miasta Tarnobrzeg, a także w części powiatu stalowowolskiego (Zaleszany, Zaklików, Radomyśl nad Sanem).
\W powiecie tarnobrzeskim sprawdzono wały na osiedlu Wielowieś, Nagnajów i Sielec w Tarnobrzegu. We Wrzawach i Zalesiu Gorzyckim uszczelniono powstałe nieszczelności i przecieki w wałach. W dalszym ciągu są nieprzejezdne drogi: Gorzyce-Orliska, Baranów Sandomierski-Dymitrów Mały.
Na terenie powiatu stalowowolskiego, w miejscowości Chwałowice i Dąbrówka Pniowska prowadzony jest monitoring i uszczelnianie powstałych przecieków w wale na rzece San.
W powiecie mieleckim także prowadzony jest monitoring rzek i cieków wodnych.
Na terenie województwa prace prowadzą komisje ds. szacowania strat i szkód.