„Wilcze Góry” - film o bieszczadzkiej przyrodzie
UHERCE MINERALNE, BIESZCZADY. Wkrótce premiera interesującego filmu dokumentalnego.
Przez trzy lata Erik Baláž - słowacki producent filmów, razem z przyjaciółmi Karolem Kaliskym i Jozefem Fiala, przemierzali wzdłuż i wszerz góry i lasy Karpat Wschodnich, na Słowacji, w Polsce i na Ukrainie. Szukali unikalnych ujęć i rzadkich zwierząt. Ten film to opowieść przedstawiająca jedno z ostatnich dzikich miejsc w Europie, gdzie zwierzęta rządzą się swoimi prawami w wiecznym cyklu śmierci i narodzin. Jako jedni z niewielu realizatorów zdjęć nie stosowali nęcenia zwierząt i filmowali je w naturalnych warunkach. Nazwa obszaru znanego w przeszłości jako „Wilcze Góry” była inspiracją dla tytułu filmu.
Większość ujęć była kręcona w polskich Bieszczadach, wzdłuż doliny Sanu. Niesamowite wrażenie robią zdjęcia zwierząt zmagających się z mrozem i śniegiem, a przede wszystkim wilków w swym naturalnym środowisku. Unikalne na europejską skalę ujęcia żbika zrealizowano w okolicach Tworylnego, a jedną ze scen robiących największe wrażenie to pokaz niedźwiedziej siły. Dzięki zrealizowanemu w Karpatach zdjęciom będzie można odbyć podróż w czasie, spojrzeć w oczy zwierząt, z którymi kiedyś dzieliliśmy nasze tereny – “Wilcze Góry”.
Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się w Ursa Maior Hall w Uhercach Mineralnych 122A, 25 stycznia 2014, o godzinie 18. Z racji prapremiery film zostanie zaprezentowany w wersji anglojęzycznej.
Przy okazji pokazu zostanie uroczyście otwarta sala projekcyjna Ursa Maior, w której właśnie zakończono ostatni etap montażu najnowszego multifunkcyjnego sprzętu nagłaśniającego i projekcyjnego.
Goście zapłacą za uczestnictwo w projekcji wedle eksperymentalnej metody płatności „Pay What You Want” - Zapłać Tyle, Ile Uważasz. Wedle niej widz płaci tyle, ile uważa za słuszne i na ile wycenia wartość usługi oraz chęć jej powtórzenia.
Premiera polskojęzycznej wersji filmu odbędzie się w ostatnich dniach lutego br. Równolegle w Krakowie oraz w Bieszczadach. Premierę będą firmowały swoimi nazwiskami znane osobistości polskiej turystyki, wydawnictw oraz znani przedstawiciele mediów, m.in. redaktor naczelny National Geographic Polska – Martyna Wojciechowska.
Strona projektu „Wilcze Góry”: www.arollafilm.com