Budżet Rzeszowa na 2025 r. Jest wstępne porozumienie
Dziś w ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Konrada Fijołka, jego zastępców oraz szefów klubów i wielu radnych. Mowa była o wynikach rozmów, które trwały przez kilka ostatnich dni, a dotyczyły porozumienia w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu miasta na rok 2025.
- Odpowiedzialność zwyciężyła – mówił prezydent Konrad Fijołek. - Wycofuję wniosek o nadzwyczajną i na sesję 30 grudnia kieruje WPF.
Wiceprzewodniczący Rady Miasta i lider klubu Razem dla Rzeszowa stwierdził, iż ma nadzieję, że uda się odwołać armagedon o którym słyszeliśmy
Nadaliśmy
Przedstawione zostały dwie propozycje porozumienia – jedna z piątku Razem dla Rzeszowa, druga dziś przez PiS
Radni opozycyjnych klubów – Prawa i Sprawiedliwości i Razem dla Rzeszowa zgłosili szereg postulatów. Ich spełnienie ma być warunkiem poparcia projektu budżetu Rzeszowa na rok 2025 i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wśród postulatów znalazły się m.in. kwartalne przedstawienie faktur i umów Urzędu Miasta Rzeszowa za rok 2024, sprawozdanie z delegacji zagranicznych, przywrócenie w WPF niektórych inwestycji. Wśród nich jest np. „Zwiększenie potencjału rozwojowego ROF poprzez budowę i rozbudowę dróg wraz z budową mostu na rzece Wisłok, który połączy miasto z Rzeszów z gminami Boguchwała i Lubenia”, wielopoziomowe skrzyżowanie w ciągu ul. Langiewicza, zwiększenia środków na ochotnicze straże pożarne, budowa schronów.
- Jeden z naszych postulatów który trafił do tzw. protokołu rozbieżności – będziemy o nim jeszcze rozmawiać są to tzw. kotwice budżetowe, czyli ograniczenie poziomu zadłużenia, ograniczenie poziomu deficytu i zerowa różnica pomiędzy dochodami a wydatkami bieżącymi. W tym zakresie nie ma porozumienia i prace będziemy kontynuować równolegle z pracami nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym i podjąć ostateczną decyzję do końca lutego 2025 roku – mówił Jacek Strony z klubu Razem dla Rzeszowa, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
27 grudnia odbędzie się sesja nadzwyczajna, ale będzie na niej głosowana tylko kwestia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (budowy bloków na wynajem na miejskich gruntach) i 30 grudnia planowana sesja.
Rozpocznie się ona o godz. 9.30, a od 8.30 odbędą się zebrania klubów, by podpisać porozumienie.
W trakcie rozmów wiceprezydent Grzegorz Wrona przejął rolę negocjatora.
- Doszło w sobotę do kryzysu, wycofaliśmy, ale dzięki osobie, której nie wymienię doszło do wznowienia rozmów – mówił Jacek Strojny.
Radny Andrzej Dec ocenił, że „kolega Strojny nadmierny optymizm zaprezentował”.
- Bo musimy skonsultować się z urzędnikami, z prezydentem i zastępcami – mówił Andrzej Dec. - I nie nakładać na urzędników zadań których cel jest wątpliwy lub ich realizacja wątpliwa w tym terminie. To nie oznacza, że jestem całkiwitym pesymistą.
Andrzej Dec zaznaczył, że WPF wszędzie jest wirtualny, bo tak wynika z przepisów
- Oczekiwanie od opozycji, że będzie dyktować prezydentowi jest wygórowane. Mandat prezydenta jest równie silny, a może silniejszy – mówił Andrzej Dec.
Boidzentyn zawieszenie rady i burmistrza
Szkoda, że postulaty nie przedstawiono w październiku
Przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość Jerzy Jęczmienionka dodał, że prowadzone są rozmowy z prezydentem.
- Oczekiwalibyśmy, by nie wprowadzał mieszkańców w błąd, bo czas na uchwalenie budżetu jest do 31 stycznia – mówił radny PiS. - Zależy nam na stabilności mieszkańców
W imieniu klubu Rozwój Rzeszowa głos zabrał Witold Walawender.
- Tłumaczyłem, że można zapytać o fakturę – mówił radny.
Podkresłal, że miasto własnych środków wspiera straże pożarne. Przypomniał, że wiele postulatów opozycji jest zbieżna z tym o co prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek realizuje.