Wydziały zamiast kolegiów w Uniwersytecie Rzeszowskim - zmiana struktury
RZESZÓW. Uczelnia wraca do dawnej struktury.
16 grudnia 2024 r., podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego, uchwalono nowy statut Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pozytywnie zaopiniowano regulamin organizacyjny uczelni. Zgodnie z decyzjami podjętymi przez Senatorów, dotychczasowe kolegia zostaną zastąpione przez wydziały, których ostateczna liczba wyniesie 15.
W strukturze Uniwersytetu Rzeszowskiego, utrzymano Colegium Medicum, w którym funkcjonować będą cztery odrębne wydziały, co pozwoli na zachowanie specyfiki oraz wysokiej jakości kształcenia w obszarze medycyny i nauk pokrewnych.
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Adam Reich, taką reorganizację zapowiadał podczas swojej kampanii wyborczej na stanowisko rektora.
- Wprowadzenie nowej struktury ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania i umożliwienie bardziej lokalnego podejmowania decyzji. Osoba zarządzająca większym kolegium, obejmującym wiele dyscyplin, nie zawsze może znać szczegółowe potrzeby wszystkich obszarów naukowych – wyjaśniał rektor. Zauważył, że dotychczasowe kolegia, choć skuteczne w koncentrowaniu się na węższych obszarach działalności, powodowały pewne problemy – szczególnie dla jednostek, które były oddzielone od głównych budynków uczelni.
Podkreślił również, że reforma pozwoli władzom rektorskim skoncentrować się na kwestiach ogólnouczelnianych, takich jak nauka, kształcenie, polityka naukowa, umiędzynarodowienie i reprezentowanie Uniwersytetu zarówno w kraju, jak i za granicą.
- Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że dla mnie wszyscy studenci i pracownicy są równi, a celem reformy jest wzmocnienie poczucia jedności naszej uczelni - komentuje rektor.
Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.
Szczegółowy tekst uchwały oraz pełna nowa struktura organizacyjna uczelni zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Uniwersytetu Rzeszowskiego w najbliższym czasie..