Zakończył się remont kolejnych obiektów Zespołu Rafinerii Nafty Fanto
POWIAT BIESZCZADZKI. To jeszcze nie koniec. Nadal trwa przetarg na rewitalizację terenów zielonych zabytkowego kompleksu. Szacunkowy koszt, to 400 000 zł.
A zakończyły się właśnie prace remontowo-konserwatorskie przy budynku rafineryjnego warsztatu mechanicznego z kuźnią, magazynu „Pilak” oraz rozlewni oleju.
Prace przy obiektach skupiły się na elewacjach zewnętrznych i zadaszeniach. Dzięki remontowi pokryć dachowych wyeliminowano nieszczelności zabezpieczając wnętrza przez zalewaniem ich wodą opadową. Dodatkowo, w budynku magazynu „Pilak” wzmocniono stalową konstrukcję więźby dachowej poprzez montaż dodatkowych elementów. Fundamenty budynków zabezpieczono przeciwwilgociowo wykonując izolację pionową i poziomą.
W przypadku budynku rozlewni oleju wykonano też remont żelbetowego cokołu, znajdującego się po stronie płn.-wsch., który zakrywał kamienno-ceglany cokół. Celem wyeksponowania walorów wizualnych budynków usunięto zdegradowane, odspojone tynki i założone nowe w kolorze starej bieli. W czasie prac zrekonstruowano również zniszczone fragmenty gzymsów. Ponadto, okna w stalowych i betonowych ramach jak również stalowe wrota i drewniane drzwi budynków zostały oczyszczone i zabezpieczone. W czasie prac istotne było zachowanie elementów konstrukcyjnych takich jak m.in. stalowe sporniki; sposób montowania rynien i rur spustowych oraz pozostałych elementów związanych z pierwotnym przeznaczeniem budynków.
W czasie prac związanych z przygotowaniem projektu architektonicznego - budowlanego zwrócono też uwagę na konieczność zachowania istniejących elementów przemysłowej infrastruktury w postaci kabli natynkowych i ich przebiegu, skrzynek elektrycznych i ich wykończenie oraz złącz.
***
Budynek warsztatu mechanicznego z kuźnią powstał w latach 20-tych XX w. Jest on ceglany, niepodpiwniczony, parterowy założony na rzucie wydłużonego prostokąta, z nieco węższym aneksem od strony północno-zachodniej.
Z kolei budynek magazynu „Pilak” posiada dwie fazy budowy - zasadnicza część prawdopodobnie powstała w czasie, gdy rafineria została przejęta przez spółkę „Pilak” (1935 r.), natomiast część północna w latach 50-tych XX w. Założony został na planie wydłużonego prostokąta.
I wreszcie budynek rozlewni oleju - zbudowany ok. 1920 r., jest obiektem ceglanym, parterowym, niepodpiwniczonym. Elewacje posiadają proste formy dekoracyjne, zwieńczone są prostym i wąskim gzymsem koronującym.