Tereny po „Ceramice Harasiuki” czekają na inwestorów
POWIAT NIŻAŃSKI. Nieruchomości znajdują się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.
Fot. powiat niżański
Ich stan prawny jest w pełni uregulowany w księgach wieczystych Sądu Rejonowego w Nisku. Mogą więc być przedmiotem sprzedaży, dzierżawy, najmu, w całości lub w części.
To w sumie teren o powierzchni 34,5592 ha, w tym grunty: zabudowane budynkami przemysłowymi, budynkiem biurowym oraz innymi budowlami i urządzeniami związanymi z tymi budynkami, o łącznej powierzchni 8,3854 ha (o wartości blisko 14,7 mln zł) oraz niezabudowane, zawierające użytki kopalne, użytki rolne (łąki, pastwiska, grunty orne, grunty zadrzewione i zakrzewione na łąkach i pastwiskach oraz rowy), nieużytki, lasy, wody stojące, o łącznej powierzchni 26,1738 ha, o wartości prawie 0,9 mln zł.
- Z chwilą przejęcia majątku po byłej „Ceramice Harasiuki”, na nowo odżyły nadzieje na to, że to miejsce może tętnić życiem gospodarczym. Jestem głęboko przekonany, że odzyskanie tego terenu, zarządzanie nim i zainteresowanie nim przedsiębiorców przyczyni się do rozwoju gminy, stworzenia warunków do założenia działalności gospodarczej i tworzenia nowych miejsc pracy - mówi Robert Bednarz, starosta niżański.
Zakład powstał w latach 60-tych ubiegłego stulecia. O jego budowie przesądziły położone na terenie wsi Harasiuki pokłady surowca ilastego bardzo dobrej jakości. „Ceramika” szybko stała się jednym z czołowych zakładów produkujących materiały budowlane w naszym regionie. Była też wizytówką gospodarczą ówczesnego województwa rzeszowskiego. Zakład był rozpoznawany w całej Polsce, a produkowana w nim cegła była znaczącym produktem markowym. W 1998 r., zawarta została umowa pomiędzy Skarbem Państwa a spółką z o.o., na mocy której, Skarb Państwa oddał Przedsiębiorstwu Ceramiki Budowlanej „Ceramika Harasiuki”, do odpłatnego korzystania, składniki materialne i niematerialne, stanowiące majątek przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą „Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej w Harasiukach”. W roku 2011, w związku z nieprzestrzeganiem warunków, umowa została wypowiedziana. Mienie powróciło w następstwie wyroku sądu z 2018 r. i przeprowadzonej w jego następstwie egzekucji komorniczej. W maju 2023 r. Skarb Państwa, w wyniku czynności egzekucyjnych, objął w posiadanie nieruchomości pozostałe po zlikwidowanej cegielni. Ostatecznie, nieruchomości po byłym przedsiębiorstwie „Ceramika Harasiuki” przekazane zostały przez wojewodę podkarpackiego w czerwcu 2023 r. do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, w imieniu którego majątkiem włada starosta niżański