Stres w pracy to problem społeczny
Jak wskazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez rosyjski portal Joblist.ru najczęstszą przyczyną problemów emocjonalnych w pracy są nieuzasadnione zarzuty i zniewagi ze strony kolegów, a tylko 18 proc. to stres związany z pracą. Konflikty z współpracownikami wpływają negatywnie na 21 proc. pracowników, przy czym skarżą się na nie częściej kobiety niż mężczyźni.
Szykanowanie, represjonowanie, poniżanie czy ośmieszanie przez innych pracowników stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Biorąc pod uwagę ilość czasu spędzanego w firmie, stres związany z pracą staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Pracodawcy potrzebują dobrych praktyk dotyczących budowania właściwej atmosfery w miejscu pracy. Tymczasem od kilku lat nagłaśnia się głównie negatywne zjawisko mobbingu. Wsparcie państwa nie może ograniczać się wyłącznie do tworzenia procedur przeciwdziałania mobbingowi w pracy. To zdecydowanie za mało.
- Samopoczucie pracowników zależy od atmosfery w pracy, którą tworzą współpracownicy oraz ich przełożony – przypomina organizacja Pracodawcy RP.
Przestrzeganie zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy jest obowiązkiem obu stron stosunku pracy, a tworzenie zdrowego i wolnego od negatywnych zjawisk miejsca pracy wymaga współdziałania pracowników i pracodawcy.
kar